Diyabetes mellitus tanılı hastalarda c-peptit düzeyinin mortalite ile ilişkisi
Relationship between c-peptide levels and mortality in diabetes mellitus patients
- Tez No: 487480
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: C-peptit düzeyi insüline eşit oranda üretilen, endojen insülin sekresyonunun belirteci olarak kullanılan ve insülin sentezlenirken aynı oranda oluşan bir maddedir. C-peptid beta hücre fonksiyonu için iyi bir göstergedir. Diyabetes mellitus tanılı hastalarda c-peptit düzeyinin mortalite üzerine etkisini retrospektif olarak incelemeyi amaçladık. Materyal ve metod: 2012 yılında Dicle Üniversitesi Tıp FakültesiEndokrinoloji polikliniğine başvuran diyabetli hastalarveri tabanında tarandı ve ilk başvuru esnasında ölçülen c-peptit, LDL kolesterolü, HbA1c, proteinüri, kreatinin,kreatinin klirensi,üre ve glukoz düzeyleri olan 1000 DM'li hasta çalışmaya dahil edildi.Çalışmaya c-peptit düzeyi çalışılmayan hastalar alınmadı.Daha sonra hastalar kategorize edildi. Ölen ve yaşayan hastalar şeklinde iki ana gruba ayrıldı.Ölen hastalar vasküler nedenler ve diğer nedenlere bağlı ölenler şeklinde gruplandırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 392 (%39.2)'si erkek 608 (%60.8)'i kadındı ve yaş ortalaması 57 idi. Hastalar ölen hasta grubu ve yaşayan hasta grubu olarak iki gruba ayrıldı. Ölen hasta sayısı 146 (%14.6) ve yaşayan hasta sayısı 844'tü (%75.4).
Özet (Çeviri)
Objective:The C-peptide level is a substance that is produced at the same time as insulin, used as a marker of endogenous insulin secretion, and formed in the same way as insulin is synthesized. C-peptide is a good display for beta cell function. We aimed to retrospectively investigate the effect of c-peptide level on mortality in patients with diabetes mellitus. Methods: Diabetes patients who applied to the endocrinology outpatient clinic of the Dicle University Medical Faculty in 2012 were screened in the database and 1000 DM patients with c-peptide, LDL cholesterol, HbA1c, proteinuria, creatinine, creatinine clearance, urea and glucose levels measured during the initial admission were included in the study. Patients who did not study c-peptide levels were excluded. Patients were then categorized. Two main groups were divided into the dying and living patients. Deaths were grouped into vascular causes and deaths due to other causes. Results: 392 (39.2%) of the patients were male and 608 (60.8%) were female and the mean age was 57. Patients were divided into two groups: the patient group who died and the patient group who was living. The number of patients died was 146 (14.6%) and the number of living patients was 844 (75.4%). C-peptide levels were found to be higher in patients who died (3,5 ± 2,7 ng / ml) than those who survived (2,9 ± 1,7 ng / ml) and statistically significant (p = 0.018). The mean age (66 ± 11) years, insulin resistance (1,80 ± 0,2), urea level (54,4 ± 32,3 mg / dl), creatinine clearance rate (66,59 ± 29,19 ml / minute), proteinuria (105,6 ± 16,1 mg / dl) was detected. In living patients, the mean age was 56 ± 13 years, insulin resistance (1,7 ± 0,19), urea level (34,02 ± 17,8 mg / dl) creatinine clearance (92,90 ± 16,77 ml / (36.3 ± 73.9 mg / dl) was detected.