Hemodiyaliz veya periton diyalizi ile renal replasman tedavisi alan hastalar arasında arteriyel sertliğin karşılaştırılması
The comparison of arterial stiffness among the patients treated with hemodialysis or peritoneal dialysis
- Tez No: 242097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Aterosklerozun bir belirteci olan arteriyel sertlik kardiyovasküler mortalite ve morbidite için önemli bir risk faktörüdür. Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) arteriyel sertliği arttırmaktadır. Hemodiyaliz (HD) veya periton diyalizi (PD) ile renal replasman tedavisi (RRT) alan hastalar arasında arteriyel sertliği aortik gerilme (strain), distensibilite ve aortofemoral nabız dalga hızı parametrelerini kullanarak karşılaştırmayı amaçladık.Materyal ve Metod: Çalışmaya hemodiyaliz (n: 25) ve periton diyalizi (n: 30) ile RRT alan toplam 55 hasta dahil edildi. Hastaların tamamı sistemik fizik muayene sonrası 12 derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) ve transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile değerlendirildi, hemogram, biyokimyasal parametreler ve kan gazı bakıldı. Parasternal uzun eksende M-mod görüntüleme ile sistolik ve diastolik aort çaplar ölçüldü. Diastolik ve sistolik aort çapları farkının değişim yüzdesi ile aortik strain ve bunun nabız basıncına bölünmesi ile de distensibilite hesaplandı. Supin pozisyonda suprasternal pencereden subklavian arter çıkışı hizasında desendan torasik aortadan ve sol femoral arterden sürekli doppler akımları alındı. İki referans nokta arası mesafenin nabız dalga geçiş süresine bölünmesi ile nabız dalga hızı (NDH) hesaplandı. Elde edilen veriler ile PD ve HD hasta grupları arasında arteriyel sertlik parametreleri karşılaştırıldı.Bulgular: HD ve PD hasta grupları arasında temel klinik özellikler, sistolik ve diastolik kan basıncı, kalp hızı ve TTE ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. HD hastalarında DM anlamlı olarak daha sık (% 32'ye karşı %10 ; p= 0.042), HT ise daha sık olma eğilimindeydi (%60'a karşı %36,7 ;p=0.084). PD hastalarında dislipidemi daha sık olup (% 40'a karşı %16 ;p=0.047) total kolesterol (203.96±59.33'e karşı 162.00±43.79 ;p=0.005), düşük dansiteli lipoprotein (LDL) (118.36±38.97'ye karşı 95.44±31.11;p=0.021) ve trigliserid (258.73±200.80'e karşı 174.20±76.02 ;p=0.050) düzeyleri daha yüksekti. Aortik strain (8.72±4.17'ye karşı 9.65±5.54 ;p=0.478), distensibilite (0.45±0.26'ya karşı 0.39±0.21 ;p=0.329) ve NDH (13.7±0.41'e karşı 12.9±0.47 ;p=0.512) açısından PD ile HD hasta gurupları arasında anlamlı fark saptanmadı.Sonuç: PD veya HD ile RRT alan hasta grupları arasında arteriyel sertlik parametreleri olan aortik strain, distensibilite ve NDH arasında fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Arterial stiffness which is an indicator of atherosclerosis is an important risk factor for cardiovascular morbidity and mortality. End stage renal disease (ESRD) increases arterial stiffness. We aimed to compare arterial stiffness by using the aortic strain, distensibility and aortofemoral pulse-wave propagation velosity (PWPV) among ESRD patients treated with hemodialysis (HD) or peritoneal dialysis (PD).Method: The study included 55 patients treated with peritoneal dialysis (n: 30) or hemodialysis (n: 25). The cases were evaluated with clinical examination, 12-leads electrocardiography (ECG) and transthoracic echocardiography (TTE). Blood chemistry and arteriel blood gas were analyzed. Systolic and diastolic diameter of aorta were measured with M-mod method from parasternal long-axis. Aortic strain was established by the change percent of difference of diastolic and sistolic aortic diameter, and also distensibility was established with dividing into pulse pressure of aortic strain.Aortofemoral pulse-wave propagation velosity recordings were acquired from the descending thoracic artery at the origin of the subclavian artery and the left common femoral artery in supine position. Wave front arrival at each location was defined by extrapolation of the ascending Doppler flow profile to the baseline using the electrocardiographic R wave as a time reference. The descending aorta-femoral PWPV was determined by dividing the distance by the time delay between two points. Parametres of arterial stiffness were compared to between patient groups treated with peritoneal dialysis and hemodialysis.Results: Baseline characteristics and TTE measurements were not significantly different between peritoneal dialysis and hemodialysis patient grups. Compared to PD patients DM was significantly more frequent (% 32 vs %10 ;p= 0.042) and HT was tend to be significantly more frequent (%60 vs %36.7 ;p=0.084) in HD patients. In peritoneal dialysis patients dyslipidemia was more frequent (% 40 vs %16 ;p=0.047) and cholesterol (203.96±59.33 vs 162.00±43.79 ;p=0.005), low-density lipoprotein (LDL) (118.36±38.97 vs 95.44±31.11 ;p=0.021) and triglyceride (258.73±200.80 vs 174.20±76.02 ;p=0.050) levels were significantly higher. Aortic strain (8.72±4.17, 9.65±5.54 ;p=0.478), distensibility (0.45±0.26, 0.39±0.21 ;p=0.329) and PWPV (13.7±0.41, 12.9±0.47 ;p=0.512) were not siginificantly different between HD and PD patients.Conclusions: Of the arterial stiffness parameters, aortic strain, distensibility and PWPV were not siginificantly different between HD and PD patients.