Periton diyalizi ve hemodiyaliz alanson dönem böbrek hastalarında denosumab'ın kas gücüne etkisi
Perithoneal dialysis and hemodialisiseffect of denosumab on muscle strength in end-stage renal patients
- Tez No: 872258
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DERVİŞOĞLU, DOÇ. DR. SİBEL GÖKÇAY BEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Kronik böbrek hastalığı nedenine bağlı olmaksızın 3 ay veya daha fazla süren böbrek hasarının varlığı veya tahmini GFR değerinin 60 ml/dk/1.73 m2 'den düşük olması olarak tanımlanır. Evre 5 Son dönem böbrek yetmezliği aşamasıdır. Son dönem böbrek yetmezliği gelişen hastalarda renal replasman tedavileri uygulanmaktadır. Diyaliz tedavisi, vücutta artan toksik maddelerin ve aşırı suyun bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. KBH' da kemik fraktürleri ve artmış kardiyovasküler olaylara yol açan önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biri de kemik ve mineral metabolizma bozukluklardır. Bunlardan biri olan Osteoporoz düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunun bozulması ile karakterize kemiğin yapısal yetmezliğidir. Kemik yapısının bozulmasına bağlı kemik frajil hale gelip kırılması kolaylaşmaktadır. Özellikle SDBH'da sıklıkla kas kütlesi eksikliği ve zayıf kas gücünden oluşan sistemik bir durum olan sarkopeni vardır. Kas tonusunun ve kuvvetinin iyileştirilmesi ve dengenin iyileştirilmesi, tüm osteoporoz hastalarının ve özellikle de KBH'lı hastaların genel tedavisine dahil edilmesi gereken önemli müdahalelerdir. Bizim bu çalışmamızda amacımız, periton diyalizi veya hemodiyaliz yapan ve osteoporoz tanısı olan hasta grubunda Denosumab'ın kas gücüne olan etkisini Manuel kas testi yaparak MRC (Medical Research Council) skalası ile değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Periton Diyalizi Polikliniği ve Hemodiyaliz ünitesinde tedavi gören ve takip edilen hastalar alınmıştır. Çalışmaya alınma kriterleri olarak 18 yaşından büyük, Kemik mineral bozukluğu olan ve hemodiyaliz veya periton diyalizi uygulayan hastalar alındı. Hastaların hastanemizde aynı yöntem ve cihaz ile yapılan biyokimya parametreleri ve DEXA raporları prospektif olarak incelenmiştir. Hastaların aynı hekim tarafından kas gücü muayenesi yapıldı. Muayene özellikleri olarak, Hemodiyaliz alan hastalarda diyaliz bitiminde, Periton diyalizi alan hastalar ise sabah diyaliz sonrası muayene edildi. Kas gücü muayenesi, Manuel kas testi yapılarak MRC (Medical Research Council) skalası ile (1/5-5/5 puanlama ile) değerlendirildi. Aynı zamanda hastaların cinsiyeti, komorbid hastalıkları, KBH süresi, renal replasman tedavi süresi, Denosumab sonrasında oral veya paranteral kalsiyum preparatı kullanıp kullanmadığı değerlendirilmiştir. Biyokimyasal olarak hastaların Kalsiyum, Fosfor, Üre, Kreatinin, GFR, ALP, Hemoglobin değerleri incelenmiştir. Hastaların mevcut değerlerle korelasyon çalışmaları da yapılmıştır. Bu çalışmalarda, Hemodiyaliz ve Periton diyalizi alan hasta gruplarında üst ekstremite ve alt ekstremite kas gücü ve çoklu parametrik karşılaştırmadaysa, KMD L1-L4, KBH süresi, Diyaliz süresi, üst ekstremite ve alt ekstremite kas gücü karşılaştırılması yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 22 kadın (%66,6) ve 11 erkek (%33,4) olmak üzere toplam 33 hasta alındı. Bu hastaların 10'nu (%30,3) hemodiyaliz, 23'ü (%69,7) periton diyalizi almakta. Hastaların 28'de (%84,8) komorbid hastalıklardan Hipertansiyon, 25'te (%75,7) Diyabetes mellitus, 23'te (%69.6) Hiperlipidemi, 15'de (%54.5) Kardiyovasküler hastalıklar ve 4'de (%15.1) diğer hastalıklar (Romatoid artrit, onkolojik hastalıklar vs) görülmüştür. KBH ve Diyaliz sürelerine baktığımızda, Hemodiyaliz alan hastaların ortalama KBH süresi 144 ay, Diyaliz süresi 125 ay, Periton diyalizi alan hastaların ise ortalama KBH süresi 113 ay, Diyaliz süresi 72 ay olarak hesaplanmıştır. Denosumab kullanan hastaların takipleri sırasında Denosumab kullandıktan tahmini 1 hafta sonra başlanan ve 6 ay süresince devam eden toplam 33 hastadan 24 (%72,7)'nün oral kalsiyum; 9 (%27,3)' nun intravenöz kalsiyum preparatı ihtiyacı olmuştur. Bu hastalardan hemodiyaliz alanların 5 (%50)'ne oral; 5 (%50)'se intravenöz kalsiyum replasmanı yapılmıştır. Periton diyalizi grubundaki hastaların 19 (82.6%)'nun oral kalsiyum ve 4 (17.4%)'nün intravenöz kalsiyum preparatı ihtiyacı olmuştur. Çalışmamıza alınan hastaların Denosumab öncesi ve sonrasında biyokimyasal değerlerden: Ca, P, üre, kreatinin, Hb, ALP bakılmıştır. Diğer parametrelerden ise: sağ üst ekstremite, sol üst ekstremite, sağ alt esktremite, sol alt esktremite kas gücüne bakılmıştır. Hastaların takipleri süresince kalsiyum ve fosforun 3.gün, 2.hafta, 2.ay, 6.ay değerleri, üre, kreatinin, GFR, ilaç öncesi ve sonrasında 2.hafta, 2.ay ve 6.ay değerleri ve Hemoglobin, ALP ve kas gücü için ilaç öncesi ve ilaç sonrası 6.ay değerleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic kidney disease is defined as the presence of kidney damage lasting 3 months or more, regardless of the cause, or an estimated GFR value of less than 60 ml/min/1.73 m2. Stage 5 is the stage of end-stage renal failure. Renal replacement treatments are applied to patients who develop end-stage renal failure. Dialysis treatment is the process of removing increased toxic substances and excess water from the body via a membrane. Bone and mineral metabolism disorders are one of the important causes of morbidity and mortality in CKD, leading to bone fractures and increased cardiovascular events. One of these, Osteoporosis, is a structural failure of bone, characterized by low bone mass and deterioration of bone tissue. Due to the deterioration of the bone structure, the bone becomes fragile and breaks easily. Especially in ESRD, sarcopenia, a systemic condition consisting of lack of muscle mass and poor muscle strength, is often present. Improving muscle tone and strength and improving balance are important interventions that should be included in the overall management of all osteoporosis patients, and especially those with CKD. In this study, our aim was to evaluate the effect of Denosumab on muscle strength in patients undergoing peritoneal dialysis or hemodialysis and diagnosed with osteoporosis with the MRC (Medical Research Council) scale by performing a manual muscle test. Materials and methods: Patients treated and followed up in Kocaeli University Faculty of Medicine Hospital in the Peritoneal Dialysis Polyclinic and Hemodialysis Unit were included in this study. Patients older than 18 years of age, with bone mineral disorders and undergoing hemodialysis or peritoneal dialysis were included in the study. The biochemistry parameters and DEXA reports of the patients, which were performed with the same method and device in our hospital, were prospectively examined. Muscle strength examination was performed by the same person (me) on the patients. As for the examination characteristics, patients receiving hemodialysis were examined on an empty stomach at the end of dialysis, and patients receiving peritoneal dialysis were examined on an empty stomach in the morning after dialysis. Muscle strength examination was evaluated with the MRC (Medical Research Council) scale (1/5-5/5 score) by performing a manual muscle test. At the same time, the gender of the patients, comorbid diseases, duration of CKD, duration of dialysis, duration of renal replacement therapy, and whether they used oral or parenteral calcium preparations after Denosumab were evaluated. Biochemically, the patients' Calcium, Phosphorus, Urea, Creatinine, GFR, ALP and Hemoglobin values were examined. Correlation studies with the patients' current values were also performed. In this study, upper and lower extremity strength and multi-parametric comparison, BMD L1-l4, CKD duration, Dialysis duration and upper and lower extremity muscle strength were compared in patient groups receiving Hemodialysis and Peritoneal dialysis. Results: A total of 33 patients, 22 female (66.6%) and 11 male (33.4%), were included in the study. Of these patients, 10 (30.3%) received hemodialysis and 23 (69.7%) received peritoneal dialysis. Comorbid diseases were present in 28 (84.8%) of the patients, Hypertension in 25 (75.7%), Diabetes Mellitus in 23 (69.6%), Hyperlipidemia in 15 (54.5%), Cardiovascular diseases, and Other diseases (Rheumatoid arthritis, Myocardial infarction, etc.) were observed in 4 (15.1%). When we looked at the duration of CKD and Dialysis, the average CKD duration of patients receiving Hemodialysis was calculated as 144 months, the Dialysis duration was 125 months, and the average CKD duration of patients receiving Peritoneal dialysis was calculated as 113 months and the Dialysis duration was 72 months. During the follow-up of patients using Denosumab, 24 out of 33 patients (72.7%) had oral calcium intake, which started approximately 1 week after using Denosumab and continued for 6 months; 9 (27.3%) needed intravenous calcium preparation. Among these patients, 5 (50%) of those who received hemodialysis received oral; In 5 (50%) cases, intravenous calcium replacement was administered. In the peritoneal dialysis group, 19 (82.6%) of the patients required oral calcium and 4 (17.4%) required intravenous calcium preparation. Biochemical values of the patients included in our study: Ca, P, urea, creatinine, Hb, ALP were examined before and after Denosumab. Other parameters: muscle strength of the right upper extremity, left upper extremity, right lower extremity, and left lower extremity were examined. During the follow-up of the patients, calcium and phosphorus values were determined on the 3rd day, 2nd week, 2nd month, 6th month, urea, creatinine, GFR values were determined before and after the medication, at the 2nd week, 2nd month and 6th month, and Values for hemoglobin, ALP and muscle strength were monitored before and 6 months after medication.