Demir eksikliği anemisi ve tedavisinin P dalga süreleri ve diastolik fonksiyon parametreleri ile ilişkisi
The association between iron deficiency anemia and P wave durations and diastolic function and the effects of anemia treatment
  1. Tez No: 242108
  2. Yazar: HAKKI ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Bireylerdeki demir miktarı kardiyovasküler sağlıkta önemli rol oynayabilir. Anemi olumsuz kardiyovasküler sonuçlar açısından bağımsız bir risk faktörüdür. P dalga dispersiyonu (PDD) atriyal fibrilasyon gelişimini öngörücü değere sahip basit bir elektrokardiyografik belirteçtir.Amaç: Kronik demir eksikliği anemisi (DEA) saptanan hastalarda diyastolik fonksiyon parametreleri ile P dalga süreleri ve dispersiyonunu sağlıklı bireylerle karşılaştırmak ve anemi tedavisinin bu parametrelere olan etkisini araştırmayı amaçladık.Materyal ve Metot: Çalışmaya kardiyovasküler hastalığı olmayan 56 kronik DEA hastası ve 50 sağlıklı birey alındı. Vakaların tamamı başlangıçta ve anemi tedavi edildikten sonra anamnez, sistemik fizik muayene, 12 derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) ve transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile değerlendirildi. TTE ile konvansiyonel parametrelerin yanı sıra mitral kapak lateral anulustan Pulsed wave doku doppler (PWDD) ve transmitral M-Mod akım yayılım hızına bakıldı. 12 derivasyonlu EKG de en uzun P dalga süresinden en kısa P dalga süresi çıkarılarak P dalga dispersiyonu (PDD) hesaplandı.Bulgular: DEA hastaları ile kontrol grubu arasında temel klinik özellikler açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Background: The iron status of an individual may play an important role in cardiovascular health. Anemia is an independent risk factor for adverse cardiovascular outcomes. P wave dispersion (PWD) is a simple electrocardiographic marker having a predictive value for development of atrial fibrillation.Objective: We aimed to compare of P wave variables and LV diastolic function between patient with iron deficiency anemia (IDA) and healthy control group and to search the effects of anemia treatment on these parameters.Methods: The study included 56 patients having IDA without cardiovascular dissease and 50 healthy subjects. The cases were evaluated with clinical examination and investigation including 12-leads ECG and transthoracic echocardiography (TTE) before and after treatment of IDA. Tissue Doppler imaging (TDI) and transmitral M-Mod flow propagation velocity were assesed in addition to conventional TTE .The difference between maximum and minimum P wave duration (Pmax and Pmin) on the 12-leads ECG was defined as PWD.Results: Baseline characteristics were not significantly different between IDA patients and control subjects.