Enerji dağılımlı x- ışını analizörlü taramalı elektron mikroskobu ile adli cam örneklerinin incelenmesi
Analysis of glass fragments with scanning electron microscopy
- Tez No: 242120
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşlenen bir suçun fail ya da faillerinin bulunması, olayın orijinin belirlenmesi ve olayla ilgili ifadelerin doğruluğunun anlaşılabilmesi amacıyla kullanılan; olay yerinden, mağdur ve şüpheli kişilerden inceleme sonucu elde edilen fiziksel delillerin en önemlilerinden biri de camdır. Suç işleme esnasında kırılan ve küçük parçalara ayrılan camlar şüpheliyi saptamak için kullanılabilir. Cam deliller; hırsızlık ve arabayla vurup kaçma gibi olayların aydınlatılmasında sıkça kullanılmaktadır.Bu çalışmada; farklı üreticilerden alınan 17 farklı otomobile ait ön camların, 2 farklı otomobile ait ön far camlarının, 3 farklı otomobile ait sis farı camlarının ve iki farklı üreticiden alınan düz pencere camlarının, Enerji Dağılımlı X- Işını Analizörlü Taramalı Elektron Mikroskobu ile elementel analizi yapılmıştır.Çalışma sonucunda; otomobil ön camları, ön far camları ve düz pencere camlarının elementlerin cinsine göre değil elementlerin camın bileşiminde bulunma yüzdelerine göre sınıflandırılabileceği tespit edilmiştir. Otomobil sis farlarında; düz pencere camı, otomobil ön camı ve ön far camlarından farklı elementlere rastlanması ise sis farlarının hem elementlerin cinsine hem de elementlerin camın bileşiminde bulunma yüzdelerine göre sınıflandırılabileceğini, gün içi ve günler arasında yapılan analiz sonuçları ise yöntemin tekrar edilebilir olduğunu göstermiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulguların, kişiler ve olay yeri arasında ilişki kurabilecek değerli veriler sunduğu ve bu amaçla cam delillere yönelik bir veri tabanı oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass is one of the most important kind of physical evidences which are recovered from crime scene, victim and suspects in a criminal investigation for solution of criminal cases. Glass that is broken and shattered into fragments and minute particles during the commission of a crime can be used to place a suspect at the crime scene. Glass evidence is frequently encountered in forensic investigations for example, in cases of burglary and hit-and-runSEM-EDS was used for examination of elemental composition of 17 kind of car windscreens, 2 kind of headlights and 3 kind of foglamps that were taken from 8 different auto repair-shops and 2 kind of window panes that were taken from 2 different window pane producerIt was determined that elemental composition results can be used for classification of car windscreens, headlights, foglamps and window panes. Also it was determined that both elemental composition results and kinds of elements at the composition can be used for classification of foglamps. It was concluded that obtained results from the examination of glass samples may be used as valuable parameters for explaining the relation between the people and crime scenes and require the composition of needed data base for further applications of forensic glass analysis.