Toplu taşıma araçlarında epidemiyolojik araştırma
An epidemiological research at the public transport vehicles
- Tez No: 242119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECDET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Biology, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplu taşıma araçlarında hijyen, çevre ve halk sağlığını ilgilendiren önemli konulardan birisidir ve kullanımının her geçen gün yaygınlaşması sebebiyle gün geçtikçe daha büyük önem arz etmektedirÇalışmamızın amacı; toplu ulaşım araçlarında var olan bakteriyolojik ve mantar enfeksiyon ajanlarının belirlenmesi, halk sağlığı açısından hijyen anlayışının ve temizlik hizmetlerinin geliştirilmesi, adli bilimler açısından ise epidemiyolojik sorunlarda suçlunun ve bu suça iştirak eden unsurların ortaya konulmasıdır. Bu doğrultuda; halk sağlığının korunması için kullanılan yöntemler ve denetimler değerlendirilecektir. Böylece gerekli hijyeni sağlayacak yeni ürünlerin geliştirilmesi ile koruyucu sağlık hizmetlerinde yapılan harcamaların azaltılması, temizlik ve bu konuda kamuya hizmet veren şirketlerin kapasitesinin iyileştirilmesi mümkün olacak, yapılan olan bu çalışma ile yeni bir denetleme alanının varlığı ve toplu taşıma araçlarındaki enfeksiyon bulaşma riskleri ortaya konulmuş olacaktır.Bu çalışmamızda Kasım 2008- Şubat 2009 tarihleri arasında İstanbul'da faaliyet gösteren 5 deniz otobüsü, 6 otobüs, 5 vapur ve 5 trenden yolcuların elle temas ettikleri çeşitli yüzeylerden steril pamuklu eküvyon ile sürüntü örnekleri alınarak besiyerlerine ekilmiş ve uygun süre inkübasyondan sonra bakteriyel ve mantar enfeksiyon ajanları açısından değerlendirilmiştir.Çalışmamızda yapılan potansiyel patojen araştırması sonucu, S. epidermidis, S. saprofiticus, S. aureus, Koagulaz negatif stafilokoklar, Alfa hemolitik streptokoklar, Klebsiell sp.a, E. coli, Enterobacter sp., Pseudomonas sp., Proteus sp., Acinetobacter sp. bakterileri ve Candida spp. ve Microsporium spp. mantarları tespit edilmiştir.İncelenen bakterilerin koloni sayıları, S. epidermidis için 206, S. saprofiticus için 101, S aureus için 31, diğer koagülaz negatif stafilokoklarlar için 121, alfa hemolitik streptokoklar için 39, diğer alfa hemolitik streptokoklar için 19, Klebsiella sp. için 110, E. coli için 166 , Enterobacter sp. için 103, Pseudomonas sp. için 14, Proteus sp. için 61, Acinetobacter sp. için ise 84 olarak bulunmuştur. Toplamda gram pozitif kokların toplam koloni sayısı 517 iken gram negatif çomakların sayısı 538 olarak bulunmuştur.74Yapılan antibiyogramlar sonucunda, deniz otobüsü tuvalet kapı kolunda bulunan S. aureus suşlarından birisinde metisiline direnç (MRSA) ve vapur tuvalet kapısı kolundan izole edilen Klebsiella sp. örneği ile deniz otobüsü tuvalet musluk ve vapur tuvalet kapı kolundan saptadığımız 2 adet E. coli örneğinde çoklu antibiyotik direnci (ESBL) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public transportation hygiene is of great importance since transportation systems are widely used by lots of people in all over the world. This makes it a public health issue. It is concurrently related to the environmental health.This study aims to specify the bacterial and fungal pathogens in the public transport vehicles, to raise the awareness of hygiene in the public opinion, to increase the cleaning services provided by the companies and to reveal the crime and the criminal in the epidemiological cases. The methods and the audit for public health can then be evaluated. It can therefore be possible to decrease the budget of the preventive health services by designing new products to keep the hygienic condition and to improve the capacity of the cleaning companies serving to the public institutions in the field of hygiene.Five sea-buses, six buses, five ships and five trains in İstanbul were investigated between November 2008 and February 2009. Different surfaces that the passengers were in contact with were sampled using sterile ecuvion swab sticks. The cell cultures were assessed in respect to the bacterial and fungal pathogens.The specified bacteria were as follows: S. epidermidis, S. saprofiticus, S. aureus, Coagulase Negative Staphylococcus, Alpha Hemolitic Streptococcus, Clebsiella sp., E. coli, Enterobacter sp., Pseudomonas sp., Proteus sp. and Acinetobacter sp., whereas the fungi were Candida spp. and Microsporium spp. The colonies were counted as 206 for S. epidermidis, 101 for S. saprofiticus, 31 for S .aureus, 121 for the other Coagulase Negative Staphylococcus, 39 for Alpha Hemolitic Streptococcus, 19 for other Alpha Hemolitic Streptococcus, 110 for Clebsiella sp., 166 for E.coli, 103 for Enterobacter sp., 14 for Pseudomonas sp.s, 61 for Proteus sp. and 84 for Acinetobacter sp., Gram positive coccus bacteria were totally 517 colonies, while it was 538 for gram negative bacillus bacteria.The antibiograms revealed that one of the strains of S. aureus found on a door handle of the sea bus showed methicillin resistance (MRSA); Clebsiella sp. isolated from the toilet door handle of the ship, E. coli sampled on a tap of the sea bus toilet and on the toilet door handle of the ship were determined as ESBL resistant.