Dopamin D3 ve D4 reseptör gen varyasyonları ve madde bağımlılığı ile ilginin saptanması
Dopamine D3 and D4 genetic polymorphism and association with drug addiction
- Tez No: 242123
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Madde bağımlılığı, ödül yoksunluğu, kompülsif davranış ve engelleyici kontrol mekanizmaların yetersizliği ile karakterize mental bir hastalıktır. Bağımlılık alanında nörobilim ve genetik çalışmaların bir bölümü risk altında olan bireyleri belirleyerek tedaviden ziyade bağımlılığı önlemeyi amaçlamaktadır.Bağımlılık genetiği çalışmaları bağımlılığa yatkınlıktan sorumlu olabilecek (aday) genlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Diğer popülasyon genetiği çalışmalarda olduğu gibi bağımlılık genetiği çalışmaları da Türkiye'de de yapılmalı ve değişik alellerin sıklığı bulunmalıdır.Bu çalışma dopamin DRD3 ve DRD4 reseptörlerinin madde bağımlılığı ile ilgisini saptamasını amaçlamıştır. Çalışmamızda DSM IV kriterlerine uygun olarak madde bağımlısı teşhisi konmuş olan her iki cinsten 16-47 yaş arası 126 kişiden oluşan denek grubu ile birbirleri ile akrabalık ilişkileri olmayan 16-71 yaşları arasında her iki cinsten sağlıklı 100 kişiden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir.DRD4 polimorfizmi çalışmasında yöntem oturtma deneylerimiz tamamlandı ancak çeşitli nedenlerden dolayı çalışma gerçekleştirilememiştir. DRD3 polimorfizm çalışmaları tamamlanarak elde edilen sıklıklar Hardy-Weinberg dengesine uyum açısından literatür verileri ile karşılaştırılmıştır.Çalışmamızda DRD3 polimorfizmi açısından denek grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamamıştır. Bu çalışmanın sonuçları örneklem grubunun küçük olması ve özel bir sağlık kuruluşundan toplanmasından etkilendiğini düşünürek çalışmanın daha geniş ve seçilmemiş denek grubu ile tekrarlanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Drug addiction is characterized by impairment of reward, compulsive behavior and inhibitory control deficits. The aim of neuroscience and genetic studies in the field of addiction is to prevent this complex syndrome by identification of individuals at risk.Addiction genetics studies are focused on identifying the candid genes responsible for the disease. However, studies performed in different populations reveal different and sometimes conflicting results. Similar to other population genetic investigations, addiction genetic studies aiming candid genes should be performed in Turkish population too.In this study we aimed to determine the association of dopamine DRD3 and DRD4 receptor gene polymorphism and drug addiction. Patient group included 126 addicts according to DSM IV criteria from both sex with their age between 16-47, the results were compared to 100 helthy individuals with no history of addiction of any kind and no family ties.Due to some technical reasons DRD4 polymorphism studies could not be completed despite the establishment of methodology. The DRD3 polymorphism studies were completed, the frequencies were tested with Hardy-Weinberg equilibrium and compared to the literature.According the results of the present study there were no statistically significant difference in DRD3 polymorphism between the patient and control groups. As the small sample number and selection bias may be responsible for these results, investigation with larger sample of unselected patients is recommended.