Bellek kusuru yakınması olan hastalarda simülasyon olasılığının olaya ilişkin beyin potansiyelleri ile değerlendirilmesi
Ascertaining possibilty of malingering by using event related brain potentials in patients with complaints of amnesia
- Tez No: 242124
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER DEMİRALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Nöroloji, Psikoloji, Forensic Medicine, Neurology, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada işitsel kelime tanıma testi uygulanırken testle eşzamanlı olarak olaya ilişkin beyin potansiyelleri (OİP) kaydı yapılmıştır. Samimi koşulda ve simülasyon koşulunda elde edilen bulgular karşılaştırılarak simülasyonun tespit edilebilmesi için davranışsal ve elektrofizyolojik göstergeler elde edilmeye çalışılmıştır.Gereç ve Yöntem: Sağlıklı ve gönüllü 17 katılımcı çalışmaya alındı ve denek içi tasarım uygulandı. İlk başta deneklere, üç veya beş kelimeden oluşan işitsel kelimeler verildi (bellek seti). Deneklerden, test aşamasında verilen kelimelerden hangisinin bellek setinde olduğuna (eski), hangisinin olmadığına (yeni) karar vermesi istendi. İlk aşamada, deneklerden unutkanmış gibi davranmaları ve kötü performans göstermeleri (simülasyon), ikinci aşamada ise samimi davranmaları ve olabildiğince iyi bir performans göstermeleri istendi (samimi).EEG, uluslararası 10-20 sistemine göre yerleştirilen 27 aktif elektrot kullanılarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, event-related potentials (ERPs) were recorded while the auditory word recognition test was carried out. By comparing data obtained from honest and malingering conditions, we tried to get behavioral and electrophysiological indicators specific for malingering cases.Material and Methods: 17 volunteer healthy subjects participated in this study and within-subjects design was performed. At first, each participant was given 3 and 5 one-syllabic auditory words (memory set). During the test phase the participants were asked to decide whether the given words were present in the memory set (old) or not (new). In the first phase of the experiment, subjects were asked to feign a memory deficit and show a bad performance (malingering), and in the second phase, participants were asked to perform their best (honest).EEG was recorded from 27 electrodes placed according to international 10/20 systems.