Hakkında denetimli serbestlik tedbiri verilmiş olan uyuşturucu madde kullanan hükümlülerde psikosomatik düşünce biçiminin rorschach testi ile incelenmesi
Investigation of psychosomatic thinking in drug-user criminals under probation employing the rorschach test
- Tez No: 242127
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın temel amacı uyuşturucu madde kullanan kişilerde psikosomatik düşünce biçimini Rorschach Testi ile incelemektir. Bu amaçla uyuşturucu madde (esrar) kullanma suçu sebebiyle tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri almış 25 kişiye Rorschach Testi uygulanmıştır. Sonuçların karşılaştırılması için de 25 kişiden oluşan uyuşturucu madde kullanmayan kontrol grubuna da aynı test uygulanmış ve iki grubun verdiği yanıtlar incelenmiştir. Yanıtlar; deneklerin bilişsel süreçlerini, duygulanım süreçlerini, nesne ilişkilerini ve sosyal uyum düzeylerini değerlendirmek için istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Buna ek olarak testteki kodlanmayan malzeme psikanalitik bakış açısıyla yorumlanmıştırAraştırma sonucunda, uyuşturucu madde kullanan bireylerde bilişsel işleyişteki fakirliğe, duygulanım süreçlerinde kuruluğa ve yoksullaşmaya, tasarımlama ve sembolizasyon düzeyinde yetersizliğe, kısır ve katı bir düşünme biçimine, nesne ilişkilerinde yetersizliğe ve sosyal uyum düzeyinde artışa işaret eden yanıtlara ulaşılmıştırYapılan bu çalışma; elde edilen bulgularda madde grubuyla kontrol grubunun arasında anlamlı düzeyde fark elde edilmesiyle, uyuşturucu madde kullanan kişilerde daha önce çeşitli yazarlar tarafından belirtilen psikosomatik düşünce biçiminin varlığını doğrulayabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate psychosomatic thinking in drug-using criminals under probation employing the Rorschach Test. For this purpose, the Rorschach Test was applied to 25 subjects under treatment during their one year probation because of cannabis-use. The same test was also applied to 25 non-drug-users which formed the control group. The results of experimental and control groups were analyzed statistically in order to assess the differential cognitive processes, affective processes, object relations and social cohesion levels of these two distinct groups. Besides, the materials which could not be decoded were interpreted from a psychoanalytical viewpointThe statistical test results and interpretations of undecoded materials indicated that drug users gave responses showing the poverty in their cognitive functioning, the flatness in their affective processes, the insufficiency in their level of symbolization, the unproductiveness and rigidity of their thinking, the inefficiency in their object relations and the increase in the level of their social cohesionThe significant difference observed between the experimental and control groups is able to verify the existance of psychosomatic thinking in drug-user criminals. The results of this study also confirmed the findings of previous studies by various researchers.