Diyabetik hastalarda kardiyovasküler otonom nöropati sıklığı ve bu duruma eşlik eden faktörler
In diabetic patients freguency of cardiovascular autonomic neuropathy and factors which follow to this stiuation.
- Tez No: 242126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Diyabetik hastalarda otonom nöropatinin varlığı kötü bir prognostik değer taşımaktadır. Bu çalışmadaki amacımız diyabetik hasta populasyonunda otonom nöropati sıklığını saptamak ve otonom nöropati olan olmayan grup arasında farklı olan parametreleri saptamaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya beş yıl ve üzerinde tanı alan 85 Diyabet hastası(9 kişi tip 1, 76 kişi tip2) alındı. Diyabet hastalarında, hastalara kardiyovasküler otonomik nöropati testleri, 24 saatlik Holter-EKG monitorizasyonu, doppler ekokardiyografi, QTc, miyokard perfüzyon sintigrafisi yapıldı. Hastaların, test öncesi HbA1c, insülin , c-peptid, LDL , VLDL, TG, HDL, Hscrp, Glukoz düzeylerine bakıldı. Kardiyovasküler otonomik nöropati testleri, Valsave manevrası, Derin soluk almaya kalp hızı değişkenliği , İstirahatta kalp hızı değişkenliği, Max /min oranı testi, Ortostatik cevap hastalara uygulanıp kaydedildi.Bu beş testten, İki ve üzerinde testi pozitif olan hastalara diyabetik otonom nöropati testi pozitif grup ve testin hepsi normal veya bir pozitif olan hastalara otonom nöropati testi negatif grup denildi.Oluşturulan gruplar arasında yukarıdaki parametreler karşılaştırıldı.BULGULAR: Çalışmamıza alınan 85 diyabetik vakaya uygulanan kardiyovasküler otonom nöropati testleri sonucuna göre otonom nöropati testi pozitif saptanan ve saptanmayan grup arasında kardiyovasküler otonomik nöropati testleri, 24 saatlik Holter-EKG monitorizasyonu, doppler ekokardiyografi, QTc, miyokard perfüzyon sintigrafisi yapıldı. Testler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlendi. 47 hastada KON pozitif , 38 hastada negatif tesbit edildi her iki grup arasında HbA1c, insülin, c-peptid, ldl , vldl, tg, hdl, hscrp, glukoz düzeylerine bakıldı, İstatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi. QTc ve Miyokard perfüzyon sintigrafisi sonuçlarına göre her iki grup arasında farklılık izlenmedi, SKB değerleri farklı idi. 24 saatlik Holter-EKG monitorizasyonunda her iki grup arasında SDNN değerinde fark izlendi. RMSSD, SDANN, LF, HF, LF/HF, değerleri farklı değildi.
Özet (Çeviri)
Existence of autonomic neuropathy in diabetic patients is of a bad prognostic value.In this study, our aim is to determine autonomic neuropathy prevalence in diabetic population and establish different parameters between the groups with or without autonomic neuropathy .MATERIALS and METHOD:A total of 85 diabetic patients who had earlier been diagnosed with diabetes for 5 years or more duration ( 9 patients with type I ;76 with type II)were included into the study.On all diabetic patients, cardiovasculer autonomic neuropathy tests ,24 hs Holter- EKG monitorization, Doppler echocardiogrouphy, QTc, miocard perfusion sintigraphy were perfermed.Their pre-test HbAıc, Insulin, C peptid, LDL, VLDL, TG, HDL, Hscrp and glucose levels were also measured ın addition,cardiovascular autonomic neuropathy tests, valsalve maneuvre, heart rate variability response to single deep breath , heart rate variability at rest, max/min ratio test and orthostatic response were analyzed, and recordedPatients with two or more positive tests were defined as diabetic autonomic neuropathy test positive group, while those with one positive or all the tests normal were referred to as autonomic neuropathy test negative.The parameters above were compared between these two groups.RESULTSAccording to the results of cardiovascular autonomic neuropathy tests performed an 85 diabetic cases included into the study, it was determined that there was a statistically significant difference between the groups in terms of 24 hours holter-EKG monitorization, doppler echocardiography , QTc, miocard perfusion syntigraphyKON was found to be positive in 47 and negative in 38 patients. Between the groups any significant differrence was not observed for HbA1c, insulin, C peptid, LDL, VLDL, TG, HDL, Hscrp and glucose levels.According do QTc and miyocard perfusion sytigraphy results, no significand difference was noted between both groups ;however systolic blood pressure of patient with CON was significant higler then patient CON. In holter monitorization, SDNN levels of patient with CON were significantly lower than patient without CON. RMSSD, SDANN, LF, HFLF/HF ratio of two groups were not significantly different.