Sigara, alkol ve madde tutulumu tarama testinin türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Turkish validity and reliability of the alcohol, smoking and substance involvement screening test
- Tez No: 531468
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ:Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından dünya genelinde yararlanılması hedeflenerek geliştirilmiş olan Alkol, Sigara ve Madde Tutulumu Tarama Testi(ASSİST), bir çok ülkede başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok dilde ve farklı popülasyonlarda geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları mevcutken Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı Denetimli Serbestlik Tedbiri altında olan bireylerde, birinci basamak sağlık kuruluşlarının yanısıra madde kullanımına ilişkin suç işleyen bireylerde de yararlanılması uygun görülen ASSİST 3.1 versiyonunun psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesidir. YÖNTEM:Bu çalışma epidemiyolojik analitik bir çalışmadır. Örneklem, hakkında Türk Ceza Kanunu (TCK) 191. madde kapsamında denetimli serbestlik tedbiri verilen, 18 yaş üstü kişiler arasından basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilmiştir. 18-55 yaş arasında ve yaş ortalaması 27.51(±7.01) olan, çoğunluğu erkek(%98), bekar(%73), 200 olguyla gerçekleştirilen araştırma, öncelikle Dünya Sağlık Örgütü ile ASSİST kılavuzu ve ölçeğinin Türkçe çevirisi için sözleşme imzalanmasının akabinde, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden yazılı izin alınmasının ardından Eylül 2017- Aralık 2017 tarihleri arasında İzmir ve Yalova Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde gerçekleştirilmiştir. Denetimli Serbestlik Hizmetleri kapsamında yüz yüze gerçekleştirilen bireysel görüşmelerde çalışmanın amacı kişilere anlatıldıktan sonra katılmayı kabul eden kişilere Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu verilmiş, sonrasında Kişisel Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi(AUDİT), Madde Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi(DUDİT) ve ASSİST Türkçe Formu uygulanmıştır. Ölçeğin güvenilirliğini belirlemek için Cronbach's Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Yapı geçerliliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Yakınsak geçerliliğin belirlenmesi için ASSİST ilgili puanları ile AUDİT, DUDİT ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi arasında Pearson Çarpım-Moment Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Özgüllük ve duyarlılık değerlerinin belirlenmesi için ROC analizi yapılmıştır. BULGULAR: ASSİST alt ölçekleri olan alkol(alfa=0.71), hint keneviri(alfa=0.79), kokain(alfa=0.81), amfetamin türevi uyarıcılar (alfa=0.93), opiyat(alfa=0.91), diğer(alfa=0.93) için uygun güvenilirlik katsayıları elde edilmiştir. AUDİT ile ASSİST alkol alt ölçeği arasında(r=0.795), ASSİST'ten alkol ve tütün ürünleri hariç puanlamaya dahil olan tüm sorulardan (S2-S7) alınan toplam puanla DUDİT puanları arasında(r=0.719) anlamlı korelasyonlar bulundu. Özgüllük ve duyarlılık dengesinde en iyi sonuç(sırasıyla %80 ve %83) alkol alt ölçeği için kesi değeri 9.5 ile bulunmuştur. Orijinal kesi değeri olan 11 için özgüllük ve duyarlılık değerleri sırasıyla %72.3 ve %74.5 bulundu. SONUÇ: ASSİST, bu popülasyonda madde kullanımına bağlı riskli olguları belirlemek için geçerli bir tarama aracıdır.
Özet (Çeviri)
Turkish Validity and Reliability of The Alcohol, Smoking and Substance Involvement Screening Test AIM:The Alcohol, Smoking and Substance Involvement Screening Test (ASSIST), developed by the World Health Organization (WHO) to be used worldwide, has been used successfully in many countries. Whereas there are several studies showing its validity and reliability in several populations and in many languages, its Turkish validity has not been studied yet in any settings. The objective of this study was to determine the psychometric properties of the ASSIST version 3.1, which is advised to be used for people who committed crime related to substance use as well as in primary care settings, in probationers. METHOD: This was an epidemiological analytical study. The sample has been chosen by random sampling method within people who are under probation order due to Turkish Criminal Law Article 191. The study, which is performed with 200 participants who are aged 18-55 years and whose age average is 27.51(±7.01), who are mainly men(98%) and single (73%), following the signing of the contract with WHO for translation of ASSIST and related manual first, is performed after written permission taken from General Directorate of Prisons and Detention Houses within the dates September 2017 and December 2017 in Yalova and İzmir Probation Branches. During face to face individual interviews within probation services, the aim of the study is told to individuals and Informed Consent Form is given to individuals who accept to participate. Then, Personal Information Form, Fagerström Nicotine Dependence Test, Alcohol Use Disorders Identification Test(AUDIT), Drug Use Disorders Identification Test(DUDIT) and ASSIST Turkish Form are applied. Cronbach's Alpha coefficients are calculated to determine the reliability of the scale. For construct validity explanatory and confirmatory factor analyses are performed. To determine concurrent validity, Pearson product moment correlation coefficients are calculated between related ASSIST subscales and AUDIT, DUDIT and Fagerström Nicotine Dependence Test. ROC analysis has been performed to define specificity and sensitivity values. FINDINGS: Adequate reliability coefficients were obtained for ASSIST subscales for alcohol(alpha = 0.71), cannabis(alpha =0.79), cocaine(alpha= 0.81), amphetamine type stimulants(alpha=0.93), opioids(alpha=0.91), other(alpha=0.93). Significant correlations were found with the AUDIT (r = 0.795) and the alcohol subscale as well as ASSIST total points (except tobacco and alcohol-Q2-Q7) and DUDIT( r=0.719).The best balance of specificity and sensitivity of the alcohol subscale (80% and 83%, respectively) was found with a cutoff score of 9.5. The specificity and sensitivity values for 11, which is the original cutoff score, are 72.3% and 74.5% respectively. RESULT: ASSIST is a valid screening instrument to identify at-risk cases due to substance use in this population.