Kadın danışma merkezlerinde çalışan kadınların ruhsal travma ve ilişkili sorunları
Psychological trauma and related problems of activists at women counselling centers
  1. Tez No: 242138
  2. Yazar: ASLIHAN AKATLI MERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. UFUK SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Public Health, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kadına yönelik şiddet mücadele edilmesi gereken yaygın bir sorundur. Kadın danışma merkezleri kadına yönelik şiddet ile mücadelede etkin rol üstlenmiştir. Şiddete uğramış kadınların ilgili kurumlara yönlendirilmesi kadın danışma merkezlerinde çalışan kadınlarca yapılmaktadır. Fiziksel, cinsel şiddet gibi travmatik yaşantıları olan kadınlarla bire bir iletişim kurmanın bu merkezlerde çalışan kadınlarda ruhsal travma ve ilişkili sorunlara yol açması olasıdır. Bu çalışmada kadın danışma merkezlerinde çalışan kadınların travmatik stres, depresyon, eşduyum yorgunluğu (compassion fatigue), başetme yöntemler ve çalışma koşulları incelenmiştir. Çeşitli illerdeki 18 kadın danışma merkezinden 30 kadın kendini değerlendirme ölçeklerini doldurmuş ardından kendileri ile yarı-yapılandırılmış yüzyüze görüşme yapılmıştır.Elde edilen sonuçlarda 4 katılımcıda TSSB, 5'i düşük düzeyde 1'i ciddi düzeyde olmak üzere 6 katılımcıda depresyon görülmüştür. Katılımcıların mesleki tatmin (compassion satisfaction) ortalamaları 44,66, tükenme 17,97 ve eşduyum yorgunluğu (compassion fatigue) 11,83 olarak gözlenmiştir. Katılımcıların en sık kullandıkları baş etme yöntemleri pozitif yeniden yorumlama 13,87, plan yapma 13,80, aktif başa çıkma 13,20 olarak belirlenmiştir. En az kullanılan başa çıkma yöntemleri ise madde kullanımı 4,73, inkar 5,50, davranışsal olarak boş verme 5,73 olarak belirlenmiştir.Başvuru alma koşullarından haftada alınan başvuru sayısının yüksekliğinin eşduyum yorgunluğuna etkisi olduğu gözlenmiştir. Danışma merkezinde başvuru alan bir başkasının varlığının eşduyum yorgunluğu düzeyini düşürücü etkisi gözlenmiştir. Kadına yönelik şiddet ile mücadele eden kadınların koşullarının fark edilmesi, gereksinimlerin giderilmesi, özellikle psikolojik desteğe öncelik verilmesi gerekliliği önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a widespread issue which needs to be encountered. Women counselling centers have assumed an effective role in acting to eliminate violence against women. Referral of women who have been victim of violence to related institutions is done by women working in women counselling centers. Communicating one to one with women exposed to traumatic events like physical and sexual violence is likely to cause psychological trauma and related problems in women who are working in these centers. In this study traumatic stress, depression, compassion fatigue, coping strategies and working conditions of women who are working in women counselling centers has been analysed. 30 women in 18 counselling centers from different cities have filled self-report scales, following this, face to face semi-structured interviews have been conducted.Results obtained have shown TSSB in 4, and depression in 6 (5 being mild, 1 severe) participants. Participants' mean compassion satisfaction has been observed as 44,66, burnout and compassion fatigue have been observed as 17,97 and 11,83 respectively. Coping strategies most frequently used by the participants are determined as; positive reinterpretation (13,87), planning (13,80), active coping (13,20). Least frequently used coping strategies are determined as; alcohol/drug use (4,73), denial (5,50), behavioral disengagement (5,73).Results have shown the effect of the quantity of violence application on compassion fatigue. The presence of a co-worker at the women center has been determined as a reducer effect on compassion fatigue. It is crucial to notice the working conditions of women who fight againts violence, to correspond to their needs, and especially to give priority to provide them a pyschological support system.