Flep yatağı izole edilmiş sıçan dorsal cilt flebi yaşayabilirliğine sildenafil sitratın etkilerinin araştırılması
Effect of sildenafil citrate on random pattern rat dorsal skin flaps viability
  1. Tez No: 242137
  2. Yazar: EMİN SIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniklerinde cilt defektlerini kapatmak için random paternli cilt flepleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat iskemiye bağlı flep distalinde oluşan nekroz hala ciddi bir prblem olup tedavi sürecini ve ekonomik yükü artırmaktadır. Son yıllarda bitkisel, doğal ürünlerle birlikte birçok farmakolojik ajan bu sorunu çözmek amacıyla kullanılmıştır. Flep dolaşımını artıran sildenafil hem gözlem hem de histopatolojik olarak incelendi ve değerlendirildi. Sildenafil verieln grupta flep yaşayabilirliğinin arttığın, yeni damar oluşumu ve kollajen artışında fazlalık olduğu görüldü. Böylece sildenafilin sıçan sırtında oluşturulmuş random patern flepte olumlu etkileri klinik olarak gösterilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Random pattern skin flaps are widely used in Plastic Surgery. Necrosis in distal flap sections resulting from ischemia is a serious problem, increasing the cost of treatment and hospitalization. Recentlu herbal and natural products and pharmacological agents have been used fort he solution of this problem. Sildenafil which increases the flap survival was observed and histopathologically examined and reviewed. It was found that at the group that sildenafil was applied the flap viability increased, excess of new vascular formation and collagen formation increased. Consequently it was clinically proved that sildenafil had useful effects at random pattern rat dorsal skin flaps.