Genç erkek basketbolcularda, bir sezon boyunca sporcuların algıladıkları antrenörlük davranışı, hedef yönelimleri, takım sargınlığı, algılanan motivasyonel iklim ve kolektif yeterlik ilişkisi
The relationship between perceived coaching behaviors, goal orientation, team cohesion, perceived motivational climate ve collective efficacy among the young male basketball players over the course of a season
- Tez No: 242149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, genç erkek basketbolcularda, bir sezon boyunca sporcuların Algıladıkları antrenörlük davranışı, Hedef Yönelimleri, Takım sargınlığı, Algılanan motivasyonel iklim ve Kolektif yeterlik ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya 2005-2006 sezonunda, Genç Erkek Takımlarında oynayan, ayrıca Türkiye Şampiyonasına katılan takımların kadrolarında yer alan erkek basketbolcular katılmıştır. İstanbul'dan 8 takım, Ankara'dan 4 takım, Bursa'dan 4 takım, İzmir'den 4 takım toplam 20 takım (240 basketbolcu) ve Türkiye Şampiyonasına katılan toplam 16 takımdan, 12 takım (144 basketbolcu) katılmıştır. Verilerin toplanmasında Sporda Liderlik Ölçeği (Leadership for Sport Scale-LSS), Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği (Task and Ego Orientation in Sport Questionnaire-TEOSQ), Grup Sargınlığı Ölçeği (Group Environment Questionnaire-GEQ), Sporda Algılanan Motivasyonel İklim Ölçeği (Perceived Motivational Climate in Sport Questionnaire- PMCSQ), Kolektif Yeterlik Ölçeği (Collective Efficacy Scale-CES) kullanılmıştır. Birinci ölçüm sezon öncesi, ikinci ölçüm sezon ortası, üçüncü ölçüm sezon sonu, dördüncü ölçüm Türkiye şampiyonası öncesi ve beşinci ölçüm Türkiye şampiyonası sonrasında uygulanmıştır. Veriler Betimsel İstatistiksel Teknikleri, Tek Faktör Üzerinde Tekrarlanmış Ölçümler İçin Varyans Analizi, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Analizi, Part Korelasyon Analizi ve Partial Korelasyon Analizi ile hesaplanmıştır. Bir sezon boyunca, demokratik davranış ? F (2,478)=3.728;p
Özet (Çeviri)
This paper aims to examine the perceived coaching behaviors, the goal orientation, the team cohesion, the perceived motivational climate and the relationship of the collective efficacy among the young male basketball players over the course of a season. In this research, the young male basketball players who played in the young male basketball teams in 2005-2006 league season and moreover, the ones who took parts in the teams participated into the Turkish National Championship were included. 8 teams from İstanbul, 4 teams from Ankara, 4 teams from Bursa, 4 teams from İzmir, total 20 teams (240 players) and the only 12 teams(144 players) of the total 16 teams who participated into the Turkish National Championship were included. In collecting the data, Leadership for Sport Scale-LSS, Task and Ego Orientation in Sport Questionnaire-TEOSQ, Group Environment Questionnaire-GEQ, Perceived Motivational Climate in Sport Questionnaire- PMCSQ and Collective Efficacy Scale-CES were used. The first questionnaire before the season, the second one in the middle of the season, the third one in the end of the season, the fourth one before the Turkish National Championship and the fifth one after the Turkish National Championship were applied. The data were calculated with The Analysis of the Descriptive Statistical Techiques, Repeated Measurements ANOVA, Partial, Part and Pearson Correlation Analysis. Results revealed significant differences for democratic behavior ? F (2,478)=3.728;p