Cinsel istismara uğramış ve uğramamış 6-12 yaş grubundaki çocukların aile resmi çizimleri, davranış sorunları ve ailelerin işlevsel özelliklerinin incelenmesi.
Assessment of family drawings, behavior problems and family functioning of sexually abused and non-abused 6-12 year old children.
  1. Tez No: 242148
  2. Yazar: GÖKÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Psikoloji, Home Economics, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, cinsel istismara uğramış 6-12 yaş arasındaki çocukların aile resmi çiziminin, sergiledikleri davranış sorunları ile aile işlevselliğinin cinsel istismara uğramamış 6-12 yaş arasındaki çocuklardan farklı olup olmadığının araştırılması, cinsel istismarı tanılamada bir araç olarak çocuğun resimlerinin kullanılıp kullanılamayacağının incelenmesi olarak belirlenmiştir.Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Çocuk Koruma Merkezi'ne ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı Bölümü'ne 2007-2009 tarihleri arasında başvurup kesin cinsel istismar tanısı almış 13 kız, 7 erkek çocuk ile Gazi Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Polikliniği'ne herhangi bir fiziksel sorun ile başvurmuş olup, cinsel istismara uğramadığı öğrenilen 13 kız, 7 erkek çocuk oluşturmaktadır.Çocukların aile resmi çizimlerinin incelenmesi için Burns ve Kaufman (1972) tarafından geliştirilen Kinetik Aile Çizim Testi; aile işlevselliğinin değerlendirilmesi için Bulut (1990) tarafından ülkemizde geçerlik ve güvenirliği yapılan Aile Değerlendirme Ölçeği; çocukların davranış sorunlarının ölçülmesi için Erol ve Şimşek (1997) tarafından ülkemizde geçerlik ve güvenirliği yapılan 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Çocuk ve aileye ilişkin demografik bilgilerin elde edilmesi için Aile Bilgi Formu oluşturulmuştur.Araştırma sonucunda, cinsel istismara uğramış çocukların, uğramamış çocuklara göre Kinetik Aile Çizimlerinde en fazla ?ders çalışmak?, ?TV izlemek?, ?oturmak?, ?yemek yemek? hareketlerini kullandığı; daha fazla stil kullanımı olduğu; en sık kullanılan stilin kapsülleme; sembolün ?su?, ?merdiven? ?elektrik/elektrikli alet? olduğu; baba figürünü çizmeme eğiliminin bulunduğu; kendilerini, annelerini, babalarını ve kardeşlerini daha küçük çizdikleri bulunmuştur.Cinsel istismara uğramış çocukların davranış sorunlarının daha fazla olduğu, ailelerinin ise iletişim alanında sağlıksızlık eğilimi gösterdiği bulunmuştur.Cinsel istismara uğramış ve uğramamış çocuklar arasında yaş ve cinsiyete göre farklılıklar olduğu, Kinetik Aile Çizim Testi ile aile işlevselliği ve davranış sorunları arasında ilişki olduğu, cinsel istismara uğramış çocukların ailelerinde baba figürü ile ilgili sorunların olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the family drawings, behavior problems and family functioning of sexually abused 6-12 aged children differ from non-abused 6-12 aged children and the relevancy of family drawings as an assessment tool for identification of sexually abused children.The sample of this study was chosen among families who applied to Gazi University Child Protection Center and Hacettepe University Hospital?s Child Psychiatry Unit in 2007-2009 and reported sexual abuse. The control group was chosen randomly among families who brought their children to Gazi University Hospital?s Pediatrics Unit regarding a medical health condition and informed no sexual abuse history. There are 13 girls and 7 boys in both groups.The tools used in this study were the Kinetic Family Drawing technique which was developed by Burns and Kaufman in 1972; The McMaster Family Assessment Device which was developed by Epstein in 1983 and Child Behavior Checklist which was developed by Achenbach in 1991. The Family Information Form was used to gather the demographical information on family and children.The results show that, sexually abused children used ?studying?, ?watching TV?, ?sitting?, ?dining? actions more, used more styles and mostly used encapsulation, used ?water?, ?ladder?, ?electric? symbols more, draw themselves, mothers, fathers and siblings smaller and tend to omit father figure more than non-abused children.It is also found that the sexually abused children had more internalizing, externalizing and total score of behavior problems and tend to have more communication problems within family. There are also age and gender differences between sexually abused and non-abused children. The results also show that there is a relationship between Kinetic Family Drawings of sexually abused children and their behavior problems and family functioning. Furthermore, it is argued that there is a specific issue on father figures of sexually abused children?s families.