Genetik absans epilepsili siçanlarda kindling nöbet duyarliliğinda korteksin rolü
The role of cortex in sensitivity of genetic absans epileptic rats to kindling
- Tez No: 242150
- Danışmanlar: PROF. NURBAY ATEŞ, PROF. FİLİZ ONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Nöroloji, Physiology, Physiopathology, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Absans epilepsinin genetik hayvan modelleri (WAG/Rij ve GAERS), absans nöbetlerin patolojik mekanizmalarını aydınlatmada oldukça önemli katkılar sağlamıştır. Tipik absans epilepsinin EEG fenomeni olan DDD'lerin oluşumundan talamo-kortikal yapılar sorumlu tutulmaktadır. Yakın zamanda, WAG/Rij ve GAERS ırkı sıçanlarda, bir temporal lob epilepsi modeli olan amigdaloid kindling'e karşı dirençli olduğunun gösterilmesi, bu iki nöbet tipinin etkileşimi ve olası direncin altta yatan mekanizmaları açısından merak uyandırmaktadır. Öte yandan, bu bulgu genellikle ilerleyici seyir gösteren ve tedaviye direncin sık gözlendiği temporal lob epilepsilerinin kontrolüne yönelik çalışmalara ışık tutması olasılığıyla da ilgi çekmektedir. Bu veriler ışığında genetik absans epilepsi nöbetlerinde, kindling sürecini engelleyen faktörler olarak korteks ve talamusun farklı bağlantılarının incelenmesi büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, absans epilepsili sıçanlardaki kindling direncinin nöro-anatomik bileşenlerinin ayrımlaştırılması planlanmıştır. İlk olarak hipokampus ve peririnal korteks gibi farklı bölgelerde kindling sürecinin değerlendirilmesi ve DDD'ler üzerine etkisinin incelenip amigdaloid kindlingle karşılaştırılması amaçlanmıştır. İkinci olarak, korteksin kindling sürecindeki olası rolünü ortaya çıkarılması planlanmıştır.Hipokampal ve peririnal kortikal kindling sürecinde amigdaloid kindlinge benzer olarak sekonder jeneralizasyonda direnç tespit edilmesi WAG/Rij ırkı sıçanlarda talamo-kortikal ve limbik döngüler arasında etkileşim olduğu göstermektedir.Tekrarlayan kortikal yayılımlı depresyonun amigdaloid kindling sürecini engellemesi, korteksin epileptogenezde ve kindling direncindeki önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Genetic animal models of absence epilepsy (WAG/Rij and GAERS) have been proved considerable knowledge to revelation of pathogenesis and basic underlying mechanisms of absence seizures. The thalamo-cortical structures are considered to play a crucial role in the generation of SWD that is EEG phenomena of typical absence epilepsy. Recently, it has been reported the resistance of amygdaloid kindling seizures, a model of temporal lob epilepsy in WAG/Rij and GAERS. One such observation made curios about interaction between two seizure types and underlying mechanism of this resistance. On the other hand, these results are gripping because it could be beneficial in control of drug-resistance and progressive temporal lob epilepsy. Therefore, it?s very important to investigate connection of cortex and thalamus as factors that affect to kindling process in absence seizures.In this study, we planned to evaluate neuro-anatomical components of kindling resistance in rats with absence epilepsy. Primarily, we aimed to evaluate the kindling from different limbic sites, hippocampus and perirhinal cortex, and to compare its effects on spike-and-wave discharges (SWDs) with that of amygdaloid kindling. Secondly, we planed to investigate the role of cortex during the kindling process.Hippocampal and perirhinal kindling resembles amygdaloid kindling in showing a delay of or resistance to secondary seizure generalization, which supported the interaction of thalamo-cortical and limbic circuitry in WAG/Rij. Repetitive cortical spreading depression blocked the secondary generalization of amygdala kindling process. This suggests the important role of the cortex in epileptogenesis and the kindling resistance.