Bazı çözgülü örme kumaşların boyutsal özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 24215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KURBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, belirtilen bir takım makina parametrelerinin cözgülü örme kumaş parametreleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bunun için çözgü ipil iği giriş gerginliği, kumaş çıkış gerginliği, yatırım raylarının salınım miktarı ve örücü iğne yüksekliği olmak üzere toplam 4 değişik makina parametresi alınmış, pamuk, poliester ve akrilik olmak üzere 3 çeşit iplik kullanılmış, marquisette örgü ve dolu atkı yatır imli örgü olmak üzere 2 değişik örgüyle deney numuneleri örülmüştür. Numunelerin örülmesi sırasında, makina parametrelerinden biri değiştirilirken, diğerleri belirlenen bir referans konumunda sabit tutulmuştur. Bu şekilde numuneler elde edildikten sonra, atkı örmeciliğinde yapılan benzer çalışmalara paralel olarak kuru relaksasyon, yas relaksasyon ve yıkama işlemlerine tabi tutulmuş ve her işlemden sonra numune üzerinde en ve boy ölçümü ile yalnızca kuru relaksasyondan sonra ilmek iplik ve atkı ipliği uzunluğu ölçülmüştür. Daha sonra, bu ölçümlerden yararlanılarak ilmek yüksekliği, ilmek genişliği, ilmek iplik uzunluğu, atkı ipliği uzunluğu ve ilmek yoğunluğu bulunup bunların, relaksasyon derecesindeki artıştan ve makina parametreler indeki değişimden nasıl etkilendiği çizilen grafikler yardımıyla incelenmiştir. Sonuçta, relaksasyon derecesindaki artısın, atkı örmecil iğinde olduğu gibi, çözgülü örmede de genel olarak kumaş boyutlarında küçülmeye sebep olduğu görülmüştür. Makina parametreleri içerisindeki çıkış gerginliğinin kumasın boyutsal özelliklerini en fazla etkileyen parametre olduğu, çözgü giriş gerginliği, iğne yüksekliği ve yatırım raylarının salınım-89- miktarının çıkış gerginliği kadar etkili olmadıkları anlaşılmıştır. Bununla birlikte giriş gergini iğindeki artış örgünün daha düzgün ve hatasız elde edilmesini sağlamıştır, îğn© yüksekliği ve yatırım raylarının sal ınımındaki değişiklik ise örgüde birtakım yüzeysel bozukluklara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
-90- SUMMARY In this investigation, the effects of soma machine parameters on warp knitted fabric paremeters were investigated. Four different machine paremeters namely warp yarn input tension, fabric output tension, swing of guides and the height of needle were taken into consideration. Three different type of yarns made of cotton, polyester and acrilic were used and fabrics samples were knitted into different type as marquisette and full weft knit. During the knitting of samples» one of the machine parameters was changed while the others were being kept constant in a predetermined reference point. After producing the samples, dry relaxation, wet relaxation and washing processes were applied on them. After every process, length and with measurements were made. The loop yarn length and weft yarn lenght measurements were made only on dry relaxed samples. By using these measures loop height, loop length, loop yarn length, weft yarn length and loop intensity were determined and it is examined that how they were affected from the changes of machine parameters and from the increase of relaxation degree by means of graphics. Finally, it was seen that the increase in relaxation degree generally resulted in a decrase in fabric dimensions as it was in weft knitting. It was observed that, amongst the other machine parameters, the output tensions was the most effective parameter effecting the dimensional properties of the fabric. It is also observed that, warp input tension, needle heigth and swing of guides was not too effective. However, an increase in input tension resulted in more regular and fault-free fabric structure. The changes in needle height and swing of guides resulted in some surface disturbances.