Konfeksiyon işletmelerinde kısıtlı kaynak kullanım tekniğiyle üretimin planlaması
- Tez No: 24216
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada tek modeli bir montaj hattının ayrıntılı uygulama zaman planlaması yapılmıştır. Planlama tekniği olarak Kritik Yol Yön temi kullanılmıştır. Bu yöntemin sonucu olan zaman hesapları kısıtlı kaynak kullanıra tekniği ile değerlendirilmiş? sabit kısıt tanımı olarak işgücü ve makine gücü kullanılmıştır. Yöntem bir konfeksiyon ürününün dikim operasyonlarının oluşturduğu 61 işlemi bir CPM serimıne uygulanmıştır. kısıtlı kaynak kullanım tekniğine veri olarak montaj hattı dengeleme sonuçları kullanılmıştır. Dengeleme sonuçları» verilen kısıtları aşmayan iki farklı ekip yapısı elde etmek için kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, genel olarak proje tipi üretimlere uygulanmak ta olan kısıtlı kaynak kullanım tekniğinin akım tipi üretimlere de uygulanabilirliğini araştırmaktır. Tekniğin uygulanmasında iki önemli problem ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri işgücüne eşit yük dağılımı sağlanması» diğeri ise işgücünün boş beklememesidir. Bu problemleri çözmek için yardım yerleri tanımı ve ilk demet başlatma stoğu kavramları geliştirilmiş ve bu kavramlar Wiest algoritmasina eklenmiştir. Farklı uygulama ve yorumlarla ilqili olarak ortaya çıkan planlama sonuçları denqe diyagramma aktarılmıştır ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, schedulinq of an assembly line with single model which is under resource constraints has been worked on. In order to achieve this work, the CPM approach has been used. The time computa tions which are results of CPM have been evaluated by limited resource allocation technique. The fixed constraint definition has been developed for use of man power and machine power. The method has been applied to a network with 61 activities for the considered project which includes only sewinq operations for a sample model. ALB has been applied for preparation of inputs which are used for limited resource allocation technique. The results of ALB have been used to create two different crew that are not exceedinq the qiven restrictions. The aim of this work is to show limited resource allocation technique qeneraliy applied to project job can be used also flow shGp. During the applications of this technique two important problems occured. One of them is to load each worker with equal work. The other is to avoid from blockinq and starvinq delays. The definitions of helpinq points and first bundle initial stock have been developed to solve these problems. These two stock terms have been added to Wiest alqorithm. The results of planninq which are connected with different applications and comments can be transfered onto a qraphic paper as the line of balance graphics. They have been investigated comparatively.