Okul çağı çocuklarında fiziksel aktivitelerin, alkol-sigara kullanımı ve kabadayılık-zorbalık üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of physical activities effects on smoking and alcohol consumption and bullying on school aged children
  1. Tez No: 242153
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖĞDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Antalya ili, il merkezinde ilköğretim ve liselerde okuyan öğrencilerde, fiziksel aktivitelerin, sigara-alkol kullanımı ve kabadayılık/zorbalık yapma üzerine etkilerini incelemek amacıyla WHO'nün (Dünya Sağlık Örgütü) her iki yılda bir uyguladığı, HBSC (Healt Behavior School Aged Children) anketinden hazırlanan sorular öğrencilere uygulandı. Araştırmaya yaş ortalaması 14,19 olan 982 erkek (14,19±2,12) ve yaş ortalaması 14,22 olan 1009 bayan (14,22±2,10) toplam 1994 (14,20±2,11) öğrenci katıldı. Antalya ili, il merkezinde bulunan okullardan rastgele yöntemle seçilen dört okulda araştırma tamamlandı. Uygulama sonrası, soru grupları kendi içinde puanlanarak, her bir grup soru için tek bir puan elde edildi.
Özet (Çeviri)
The attitudes of primary and high school students towards smoking, physical activities, and bullying in Antalya. In order to investigate: (1) Attitudes toward smoking, physical activity and bullying. (2) Differences between smoking, alcohol consumption, bullying, physical activity and inactivity, parental relationships, school life, friend groups, and economical factors (3). Differences between smoking, alcohol consumption, bullying, physical activity and inactivity. A questionnaire was given to 1994?s primary and high school students. Among these students 982 were male (14, 19±2, 12), and 1009 were female (14, 22±2,10). The average age of the group was 14,20±2,11.