7-14 yaş okul çağı çocuklarında obezitede risk faktörlerinin araştırılması
Research on obesity risk factors in school-age children between 7-14 years
- Tez No: 659695
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PEKCAN DEMİRÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 7-14 yaş okul çağı çocuklarında fazla kilolu ve obez olma durumuna neden olan risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Araştırmaya 1-31 Mart 2007 tarihlerinde Ankara il merkezinde bulunan iki ilköğretim okulunda öğrenim gören 979 çocuk dahil edildi. Öğrencilerin ve ailelerin sosyodemografık özellikleri, çocukların beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktiviteleri ile ilgili bilgiler anket formu kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to determine the risk factors that causes between 7-14 years old school children who are over-weight and obese. Materials and Methods: Between 1-31 March 2007, 979 children who attend two primary schools in Ankara city center were included in this research. The knowledge about socio-demographic features of the students and their families, children's feeding habits and the physical activities were assessed by using questionnaires. The children were divided into four groups; thin, normal, over weight and obese, according to the Body Mass Index (BMI) chart designed for age and gender.