11-12 yaş grubundaki okul çağı çocuklarında fiziksel aktivitenin değerlendirilmesi
Assesment of physical activity levels among 11-12 years old children during schooltime
  1. Tez No: 157519
  2. Yazar: SAVAŞ KUDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ULKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET 11-12 Yaşındaki Çocuklarda Okul Saatlerinde Fiziksel Aktivitenin Değerlendirilmesi Yetersiz fiziksel aktivite, tüm dünyada ciddi halk sağlığı problemi olmuştur. Düzenli fiziksel aktivite; kilo kontrolü, diyabet, kardiyovasküler ve diğer kronik hastalıklardan koruyucu etkisi nedeniyle yıllarca popülaritesini sürdürmüştür. Yeni yapılan çalışmalar da“aerobik fitness”ve fiziksel aktivitenin yetişkinlerde kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinden koruyucu etki yaptığını göstermiştir. Ayrıca düzenli fiziksel aktivite gençlerde mortalite ve morbiditeyi de azaltmaktadır. Fiziksel aktivitenin sağlığa faydalı etkileri bilinmesine rağmen, çocuklar ulaşım araçlarını kullanma, TV ve bilgisayar oyunları gibi sedanter aktiviteleri tercih etme eğilimindedir. Bu çalışmanın amacı, 11-12 yaş grubundaki çocukların fiziksel aktivite düzeyini tespit etmektir. Bunun için Ankara' daki bir ilköğretim okulunun 5. ve 6. sınıfındaki öğrenciler çalışma grubu olarak seçilmiştir. Fiziksel aktivitenin değerlendirilmesi, kalp atım monitörizasyonu ve anket yöntemiyle yapılmıştır. Ankette, kahvaltıda besin tüketimi, TV ve bilgisayar karşısında harcanan zaman, okula ulaşım şekli, okul saatlerinde ve boş zamanlarda yapılan fiziksel aktiviteler sorgulanmıştır. Monitörisazyon ise okul saatlerinde yapılmıştır. Çalışmanın sonunda erkek çocukların hem okulda hem de boş zamanlarda daha aktif oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Assesment Of Physical Activity Levels Among 11-12-Years Old Children During Schooltime Inadequate physical activity in the world is a serious public health problem. Regular physical activity sustained over several years contribute to weight control and protection from cardiovascular disease, diabetes and other chronic diseases. In addition, recent investagions have shown that aerobic fitness and physical activity provide protective effects on possible heart disease risk in adults that are indepent from other risk factors. Regular physical actvity may reduce both morbidity and mortality among these youngsters. Despite the benefits of physical activity on health, children are increasingly participating sedantery activities such as private transportation to school, watching TV, playing video and computer games. The aim of the study was to evaluate physical activity levels among children aged 11-12. Fifth and sixth grade students of an elementary school in Ankara were enrolled in this study. Physical activity assessment questionnaire and heart rate monitoring were used to define habitual daily activities both during and outside school. Self-report items were food consumption in breakfast, time spent with watching TV and computer games, type of transportation to school, physical activity habits during school time and leisure time. Results showed that boys were generally more active than girls. 76,1% of boys and only 34% of girls were participating outside-school activities.