Tahmin edilen ve ölçülen rezidüel volümün beden yoğunluğuna etkisinin incelenmesi
Examination of effects on body density of estimated and measured residual volume
- Tez No: 242166
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tahmin edilen ve ölçülen rezidüel volümün beden yoğunluğu üzerine etkisini incelemektir. Aynı zamanda kullanılan rezidüel volüm kestirme eşitliklerinin 18-27 yaş aktif üniversiteli gençlerde geçerliğinin araştırılması ve çalışmadaki verileri temel alarak, 18-27 yaş grubundaki üniversiteli gençler için rezidüel volüm kestirme eşitliğinin geliştirilmesi hedef alınmıştır.Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören, yaş ortalamaları 22.01±1.64 yıl olan 67 bayan öğrenci ve yaş ortalamaları 23.47±1.86 yıl olan 99 erkek öğrenci olmak üzere toplam 166 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümler sonucunda bayanların ağırlık ortalamaları 54.02±5.66 kg, boy ortalamaları 164.45±5.73 cm ve BMI ortalamaları 19.93±01.67 kg/cm2 olarak tespit edilmiştir. Erkeklerin ağırlık ortalamaları 74.13±9.09 kg, boy ortalamaları 177.72±6.82 cm ve BMI ortalamaları 23.46±02.26 kg/ cm2 olarak tespit edilmiştir.Ölçülen rezidüel volüm değeri, açık devre metoduna dayalı nitrojen wash-out tekniği ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of predicted and measured residual volume on body density. In addition to this, the validity of current residual volume estimation equations were tested for 18-27 years old active university students. The data collected during the study was taken as basis for developing an equation for estimating residual volume in 18-27.The subjects of the study consisted of 67 girls with mean age of 22.01±1.64 years old and 99 boys with mean age of 23.47±1.86 years old. All of the 166 subjects joined the study voluntarily and were students in Akdeniz University School of Physical Education and Sport. At the end of the measurements, the mean values for girls were found to be as follows: weight; 54.02±5.66 kg, height; 164.45±5.73, BMI; 19.93±01.67 kg/cm2, for boys: weight; 74.13±9.09 kg, height; 177.72±6.82 cm, BMI; 23.46±02.26 kg/ cm2.The measured residual volume was calculated with the nitrogene wash-out technique.