Endokrin sistem hastalıklarında otonom sinir sistemi fonksiyonlarının ter testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of autonomic nervous system functions via sweat test in endocrine diseases
  1. Tez No: 242185
  2. Yazar: MERAL TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Şişmanlık, hipotiroidizm ve tirotoksikoz endokrin sistem hastalıkları içinde sık olarak görülen ve birçok sistemi etkileyen hastalıklardır. Bu hastalıkların seyrinde farklı şekillerde nörolojik tutulumlar görülebilir.Otonom sinir sistemi, salgı bezlerinin, dolaşım sisteminin, iç organların işlevleri gibi bilinç dışı işlevleri yöneten bir sistemdir. Otonom sinir sisteminin fonksiyonel özelliklerini belirlemede fizyolojik ve farmakolojik, girişimsel olan ve olmayan testler kullanılır. Bu testlerden bir bölümünü oluşturan sudomotor fonksiyon testleri, sempatik efferent yolakların bütünlüğünün değerlendirilmesinde yararlıdır.Otonom sinir sistemi fonksiyonlarının diğer bir göstergesi olarak kabul edilen düzeltilmiş QT aralığı (QTc), elektrokardiyografide kalp hızı dikkate alınarak hesaplanmış bir değerdir. QTc uzaması ile otonom nöropatiye bağlı mortalite ve morbidite arasında ilişki bulunmuştur.Bu çalışmada sık görülen endokrin hastalık olarak şişmanlık, hipotiroidizm ve tirotoksikozisde, otonom sinir sistemi fonksiyonları ter testi ve düzeltilmiş QT aralığı ile değerlendirildi ve sonuçları karşılaştırıldı.Çalışmaya 25 şişman, 25 hipotiroidik, 25 tirotoksik hasta ve 25 sağlıklı kontrol grubu alındı. Ter testi Neuropad ile yapıldı. QTc elektrokardiyografi üzerinden Bazzet formülü ile hesaplandı. Sonuçlar lineer korelasyon testi ile karşılaştırıldı. Ortalama QTc aralığı ve ter testine göre, kontrol grubu ile diğer gruplar karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Şişman grubta BMI ile QTc aralığı arasında, hipotiroidik ve tirotoksik grublarda ST4 ve TSH ile QTc aralığı arasında korelasyon yoktu.
Özet (Çeviri)
Obesity, hyperthyroidism and thyrotoxicosis are commonly seen endocrine diseases that affect many other systems of the human body. Progression of these diseases may come up with different types of neurologic system involvements.Autonomic nervous system mainly regulates unconscious functions of the body such as functions of gut, salivary gland and circulatory system. Either invasive or noninvasive pharmacological and nonpharmacological tests may developed to evaluate autonomic nervous system functions. Sudomotor tests are such a group of tests that evaluate consistency of efferent sympathetic nervous system.Corrected QT interval (QTc) is a measure of cardiac autonomic modulation based on electrocardiographic records. Elevation of QTc is related with increased autonomic neuropathy that may result in increased mortality and morbidity.In this study, we aimed to evaluate autonomic nervous system functions in commonly seen endocrine diseases such as obesity, hyperthyroidism and thyrotoxicosis via sweat test and QTc .Twenty five patients to each disease group and 25 healthy control subjects were enrolled into the study. Sudomotor dysfunction was assessed using the Neuropad® test. QTc was assessed by Bazzet formula from ECG records. Linear correlation analysis was used to asses relationships between variables. There was not any statistically significant difference between the groups according to the mean QTc and Neuropad® test. There was not any correlation between QTc and body mass index in obese patients. There was no correlation between QTc with free T4 and thyroid stimulating hormone either in hyperthyroid or in thyrotoxic patients.