Philadelphia pozitif kronik myelositer lösemi hastalarında imatinib mesilata alınan klinik, hematolojik, sitogenetik ve moleküler yanıtın değerlendirlmesi
Evaluation of response to imatinib at clinical, hematological, cytogenetic and molecular levels in philadelphia (+) chronic myeloid leukemia patients
  1. Tez No: 242186
  2. Yazar: YUSUF BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik myeloid lösemi (KML); hematolojik bir kök hücre hastalığı olup myeloid seri hücrelerinin aşırı ve kontrolsüz bir biçimde çoğalması ile karakterizedir. KML'nin genetik belirleyicisi Philadelphia (Ph) kromozomudur. Bu füzyon geninin hastalık patogenezindeki rolünden yola çıkılarak tirozin kinaz inhibitörü olan imatinib KML tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.Biz bu çalışmada hastanemizde takip edilen KML tanılı hastaların demonstratif özelliklerini ve mevcut standart tedavi olarak kabul edilen imatinib tedavisine alınan yanıt oranlarını araştırmayı amaçladık. Hastaların takibi esnasında tedaviye cevapları hematolojik, sitogenetik ve moleküler yanıtlar olarak değerlendirildi.Çalışmamıza Ph (+) KML tanılı 31 hasta dahil edildi. Hastaların 12'si erkek 19'u bayandı. Yaş ortalamaları 48.9 yıl idi. Hastaların ortalama takip süresi 40.9 ay, hastaların imatinib tedavisi altında takip süreleri ise ortalama 27.9 (3 - 52) ay idi. Hastaların tamamı kronik faz KML hastasıydı. Hastaların hastalıklarının fazı tanıdan tedaviye kadar geçen süre 6 aydan kısa ise erken kronik faz, 6 aydan uzun ise geç kronik faz olarak tanımlandı. Hastalara standart doz 400mg/gün imatinib başlandı. Hastaların takibinde 3., 6., 12., 18., 24. ve 36. aylarda hematolojik, sitogenetik ve moleküler yanıtları değerlendirildi.Hastaların tamamında 2. ayda hematolojik yanıt alındı. 12. ayda tam sitogenetik yanıt (TSY) oranı % 78, 18 ayda ise % 88 olarak bulundu. 18 aylık takibe ulaşan 25 hastada tam veya major moleküler yanıt oranı % 72, 36. ayda ise % 81 olarak bulundu. Erken kronik faz hastalarda geç kronik faz hastalara göre daha erken ve daha yüksek oranda TSY ve tam moleküler yanıt alındı (TMY) (sırasıyla p=0.035, p=0.03). Hastaların başvurudaki beyaz küre sayıları ve LDH seviyleri dalak büyüklüğü ile doğru orantılıydı. En sık görülen yan etki ödem, ikinci sırada dispeptik yakınmalar oldu. Hastaların hiçbirinde ilaç dozunun azaltılmasını veya kesilmesini gerektirecek grade 3 veya 4 yan etki görülmedi.Sonuç olarak imatnib mesilat kronik faz KML hastalarında güncel pratikte kullanılabilecek standart tedavi seçeneğidir. Yüksek sağkalım oranları sağlamaktadır ve yan etkiler bakımından genellikle iyi tolere edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia (CML) is a hematologic stem cell disorder that results in over and uncontrolled production of myeloid line stem cells. The genetic anomaly in philadelphia (Ph) chromosome is the production of bcr/abl fusion gene. Imatinib is a tyrosine kinase inhibitor being developed upon the role of this fusion gene at disease pathogenesis.The aim of this study was to investigate the demonstrative features of CML patients and their responses to imatinib therapy. Response of the patients to the therapy was evaluated at clinical, hematological, cytogenetic and molecular levels.Thirty one chronic phase (CP) Ph (+) CML patients were enrolled into our study. Twelve of them were males and the remaining 19 were females. The median follow-up was 40.9 (sd ± 29.3) months. The median follow-up under imatinib therapy was 27.9 (sd ± 13.1) months. All the paients were at the CP of the disease. Two groups were established according to the time interval between the diagnosis of CML and the initiation of imatinib: The early CP group (time interval shorter than 6 months between diagnosis and treatment) and the late CP group (time interval more than 6 months). Oral, daily 400 mg imatinib was applied as the initial therapy.All of the patients gained complete hematological response at the end of the 2nd month. The rate of complete cytogenetical response at the 12th and 18th months were 78 % and 88 % respectively. The rate of the patients who achieved complete or major molecular response was 85 % at the 18th month, and 90 % at the 36th month of the study. Early CP patients obtained earlier and superior rates of complete cytogenetic and molecular response compared to late CP patients (p=0.0035 and p=0.03, respectively). The most commonly reported side effect was edema followed by gastrointestinal complaints. Any grade 3 or 4 hematologic side effect was not observed.In conclusion, imatinib mesylate is currently a favorable choice of treatment for CML patients. It enables high overall survey rates and has tolerable side effects.