Ötiroid nodüler tiroid hastalıklarında serum selenyum düzeyleri
Serum selenium levels in euthyroid nodular thyroid diseases
- Tez No: 376773
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Tiroid dokusu nodülasyona çok elverişli bir dokudur. Tiroid nodüllerinin temel klinik önemi kanser prevalansının % 5-15 arasında olmasındandır. Birçok çalışmada tiroid bezi hastalıkları ile serum selenyum düzeyi arasında ilişki saptanmıştır. Selenyum ve çeşitli organ kanserleri arasındaki ilişki çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Selenyum aynı şekilde tiroid nodülü gelişiminde de bir risk faktörü olabilir. Bu çalışmanın amacı Konya ili ve çevresinde ötiroid nodüler tiroid hastalığı ile selenyum düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Tiroid nodülü şüphesiyle yapılmış fizik muayene ve USG'de tekli tiroid nodülü saptanmış ötiroid 70 hasta, çoklu tiroid nodülü saptanmış ötiroid 70 hasta ve tiroid nodülü saptanmamış 60 kişilik ötiroid kontrol grubunun kanı alınıp santrifüj edilmiş ve serumlar -800C derecede saklanmıştır. Tüm örnekler toplandıktan sonra bu serumlardan selenyum düzeyleri spektrometrik yöntemle topluca çalışılmıştır. Bulgular: Çoklu tiroid nodülü olan, tekli nodülü olan ve nodülü olmayan hasta gruplarının ortalama selenyum düzeyleri sırasıyla 57,3 ± 1,76; 58,7 ± 1,80 ve 57,6 ± 1,71 µg/L olarak tespit edildi. Çalışmaya alınmış tüm hastaların ortalama serum selenyum düzeyi 57,92 ± 14,43 µg/L idi. Erkeklerde serum selenyum düzeyleri minimal yüksek olmakla birlikte arada istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenmedi. Çalışmamızda serum selenyum düzeyleri ile nodüler tiroid hastalıkları arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Sonuç: Konya ve çevre ilçelerden gönüllülerle yapılmış çalışmamızda serum selenyum düzeyleri ülkemizde yapılmış diğer çalışmalara göre düşük saptanmıştır. Bu durum toprağın düşük selenyum içeriği ile ilişkilendirilmiştir. Nodüler tiroid hastalıkları multifaktöryel özellik göstermektedir. İyot eksikliği yanında selenyum yetersizliği gibi ek faktörlerin olması nodül oluşumunun artışı üzerine etkili olabilir. Ülkemizde selenyum yetersizliğinin düzeyi ve halk sağlığına etkilerinin değerlendirilmesi ile nodüler tiroid hastalıklarının etyolojisinin tetkiki için ileri araştırılmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction:. Thyroid gland tissue is quite favorable for nodulation. Fundamental clinical significance of thyroid nodules is because of the prevalence of cancer between 5-15%. Many studies with diseases of the thyroid gland has determined the relationship between serum selenium levels. The relationship between selenium and cancer of various organs has been shown in several studies. Selenium is likewise can be also a risk factor in the development of thyroid nodules. The aim of this study to investigate the relationship between selenium levels and euthyroid nodular thyroid disease in and around Konya. Materials and Methods: Euthyroid 70 patients with identified single thyroid nodule, euthyroid 70 patients with detected multiple thyroid nodules and control group of euthyroid 60 people without nodule formation included in the study. Participants blood samples was taken and centrifuged. Obtained sera stored at -800C until all samples have collected. Then from this serums selenium levels were studied collectively with spectrometric method. Results: Selenium levels of patients with multiple thyroid nodules, solitary nodules and patients without nodules respectively 57.3 ± 1.76; 58.7 ± 1.80 and 57.6 ± 1.71 µg/L was detected. The mean serum selenium level of all patients included in the study was 57.92 ± 14.43 µg/L. Serum selenium levels were minimal higher in men, although statistically significant difference was not observed. In our study, significant relationship between serum selenium levels and nodular thyroid disease has not been determined. Conclusion: Our study with volunteers from neighboring districts of Konya, serum selenium levels were lower compared to other studies in Turkey. This condition is associated with the low selenium contents of the soil. Nodular thyroid disease shows multifactorial features. Besides iodine deficiency, additional factors such as selenium deficiency can be effective in the increase in nodule formation. Further investigations about the level of selenium deficiency and to evaluate it's effects on public health and the aetiology of nodular thyroid disease studies are necessary in Turkey.