Çocuklarda hastaneye yatışın nütrisyonel durum üzerine etkisi
Effects of hospital stay on nutritional status in children
  1. Tez No: 274592
  2. Yazar: HANDE GAZETECİ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Malnütrisyon birçok organ sistemlerini etkileyen özellikle bağışıklık sistemini baskılayan bir durumdur. Çocukluk çağında malnütrisyon ölümlerin %50'den fazlasından sorumlu tutulmaktadır. Hastaneye yatacak kadar hasta çocuklarda malnütrisyon çok daha ciddi bir durum olup yatış süresi, morbidite, mortalite, hayat kalitesi ve maliyeti olumsuz yönde etkilemektedir. Diğer taraftan hastanede yatışın da hastanın nütrisyonel durumu üzerine olumsuz etkileri olduğu bildirilmektedir. Bu konuda çocukluk çağında literatürdeki veriler sınırlıdır. Bu çalışmada hastaneye yatırılan çocukların başvuru sırasında nütrisyonel durumu ve hastanede kalışın nütrisyonel durum üzerine etkilerinin araştırılması, ayrıca nütrisyonel durumun tanı ve hastanede kalış süresi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mayıs-Ağustos 2009 tarihleri arasında Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinde yatırılarak izlenen 1 ay?18 yaş arası 301 çocuk alındı. Olguların hastaneye yatış ve çıkışları sırasında vücut ağırlığı, boyu, orta kol çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı ölçüldü. Hastaların yaşı, cinsiyeti, tanı ve yatış süreleri kaydedildi. Olguların hastaneye yatış ve çıkış sırasında bakılan nütrisyonel antropometrik verileri karşılaştırıldı.Bulgular: Üç yüz bir olgunun 146'sı (%48,5) kız idi. Yaş ortalaması 6,2±5,3 yıl idi. Yatış süresi ortalama 7,6±7,4 gün idi. Olguların % 32,5'i enfeksiyon, %20,2'si nörolojik hastalık, %11'i konjenital kalp hastalığı, %10,6'sı malignite, %7,3'ü genitoüriner sistem hastalığı, %4,3'ü kollajen doku hastalıkları, %4,3'ü gastrointestinal sistem hastalıkları, %3,3'ü malignite dışı hematolojik hastalık, %3'ü kronik solunum sistemi hastalıkları, %1,3'ü endokrin sistem hastalıkları, %2'si ise diğer tanılar nedeniyle hastanede yatmakta idi. Olguların %30,2'sinde yatış sırasında akut malnütrisyon saptandı. Akut malnütrisyonun en yüksek olduğu yaş grupları 1-24 ay (%32.6) ve 10-18 yaş (%38.9) idi. Konjenital kalp hastalıklarında, malignensi ve nörolojik hastalıklarda malnütrisyon oranları sırasıyla %42,4, %34,3, %32,7 bulundu. Hastaneden çıkış sırasında ise yatan tüm çocukların %28,2'si akut malnütrisyonlu idi. Taburculuk sırasında malnütrisyon sıklığında değişiklik yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Effects of hospital stay on nutritional status in childrenObjective: Malnutrition is a condition affecting different organ systems, suppressing particularly immune system. Malnutrition is related to more than 50% of deaths among childhood. More serious malnutrition is recognised in children who require hospitalization, and may lead to negative effects on the length of hospital stay, morbidity, mortality, quality of life and cost of the treatment. On the other hand, it is reported that there is a negative impact of hospitalization on nutritional status of the patient. Data of the literature on this issue are limited concerning children. In this study, it is aimed to investigate nutritional status of children on admission to hospital, and effects of hospital stay on the nutritional status of the children, as well as the relationship between the nutritional status, diagnosis and length of hospital stay.Patients and Methods: Thirty hundred one children at age of 1 month to 18 years who were hospitalised and followed at the inpatient pediatric service of Dokuz Eylul University Hospital in the period between May and August in 2009, were included in the study. Body weight and height, mid-arm circumference, triceps skin fold thickness were measured on admission and discharge from the hospital. Age, sex, diagnosis, and length of the hospital stay were recorded. Nutritional anthropometric data on admission and discharge from the hospital were compared.Results: One hundred fourty six of 301 (48.5%) subjects were girls. The mean age was 6,2±5,3 years. The mean duration of hospital stay was 7,6±7,4 days. Concerning diagnosis, 32.5% of the cases had infectious disease, 20.2% neurological disease, 11% congenital heart disease, 10.6% malignancy, 7.3% urinary tract disease, 4.3% connective tissue disease, 4.3% gastrointestinal system disease, 3.3% non-malignant hematological disorders, 3% chronic respiratory disease, 1.3% endocrine disease, while the other 2% was due to other diagnosis. 30.2% of the cases had acute malnutrition on admission. Acute malnutrition was found highest in the age groups of 1-24 months (32.6%) and 10-18 years of age (38.9%). Malnutrition was observed at 42.4%, 34.3%, and 32.7% rates, in children having congenital heart diseases, malignancy, and neurological diseases, respectively. 28.2% of all the subjects had acute malnutrition at discharge. There was no any difference between on admission and the discharge in frequency of malnutrition (p>0.05).