Albendazol - alkol solüsyonunun hepatobiliyersistem üzerine etkileri
The effects of albendazole-alcohol solution on hepatobiliary system
  1. Tez No: 242205
  2. Yazar: GÜRAY SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hidatik kist hastalığı ülkemiz için önemli sağlık ve ekonomik sorun olmaya devam etmektedir. Medikal tedavi olanağı vardır ancak hastalığın tedavisi esas olarak cerrahidir. Cerrahinin en önemli komplikasyonu sekonder hidatidozistir. Karaciğer hidatik kistlerinin cerrahi tedavisinde kist içindeki canlı skolekslerin öldürülmesi amacıyla skolisidal ajanlar kullanılmaktadır. Skolisidal ajanların çoğunun bazı toksik etkileri vardır. Bu çalışmada in vitro olarak alkol içinde çözünmüş albendazola daha sonra serum fizyolojik eklemek suretiyle albendazol konsantrasyonu yüksek bir solüsyon elde edilmiş ve bu solüsyonun hepatobiliyer sistem üzerine olası etkileri araştırılmıştırÇalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi cerrahi araştırma laboratuarında yapılmıştır. Çalışmada Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. Her grupta 10 sıçan olmak üzere toplam 40 adet sıçan içeren 4 grup oluşturuldu (Grup I: Alkol-Serum fizyolojik, Grup II: Albendazol- Serum fizyolojik, Grup III: Albendazol-Alkol- Serum fizyolojik, Grup IV: Serum fizyolojik). Tüm deneklerden, cerrahi girişim öncesi ve postoperatif 30.gün kan alınarak AST, ALT, total Bilirubin, ALP ve GGT araştırmaları yapıldı. Başlangıçta alınan kan örneklerindeki biyokimyasal değerler arasında gruplar arasında bir fark bulunmadı. Tüm gruplarda işlem öncesi ve işlem sonrası ALT, ALP, AST, bilirubin, GGT düzeyleri arasında kayda değer bir artma ya da azalma bulunmadıHistopatolojik araştırmada karaciğerde HD'nin açısından tüm gruplarda anlamlı derecede patolojik bulgu saptanırken Grup 2 ve Grup 3'de daha yüksek derecede HD saptandı. TN çalışma gruplarında anlamlı derece yüksek bulunurken kontrol grubunda gözlenmedi. HN Grup 2' de daha yüksek olmak üzere çalışma gruplarında yüksek olarak bulunurken kontrol grubunda gözlenmedi. Ortak safra kanalında mukoza hiperplazisi, inflamasyon, hidropik değişiklik Grup 1 ve Grup 2'de, Grup 3 ve 4'e göre belirgin derecede yüksek tespit edildiSonuç olarak, kist hidatiğin medikal tedavisinde yararlı bir ilaç olan albendazolun sudaki çözülme problemi nedeniyle, çözücü olarak kullanılan alkol ile birlikte biliyer sisteme verildiğinde albendazoldan beklenenden daha fazla bir hepatobiliyer hasara yol açmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Hydatit cyst disease is keeping on to be an important health and economic problem for our country. There is facility for medical treatment but the main treatment of this disease is surgery. The most important complication of surgery is seconder hydatidosis. In the surgical treatment of liver hydatit cysts, for the purpose of killing the alive scolexs in the cyst, scolicidal agents are being used. Most of the scolicidal agents have some toxic effects.In this study, a solution with high albendazole concentration has been obtained by adding normal saline into albendazole that has been dissolved in alcohol as in vitro and the likely effects of this solution on the hepatobiliary system have been investigated.The study was performed in the surgical research laboratory of 19 Mayıs University Medical Faculty.In the study, Wistar Albino kind rats were used. 4 rat groups that include 40 rats in totally and 10 rats in each group were composed. (Group 1: Alcohol-Normal saline, Group II: Albendazole-Normal saline, Group III: Albendazole-Alcohol-Normal saline, Group IV: Normal saline) AST, ALT, total bilirubin, ALP and GGT researchs were performed by drawing blood from all of the subjects in preoperation and postoperation 30. day. Initially, no difference was found in terms of biochemical values in the taken blood samples between the groups. In all groups, no considerable increase or decrease was found at the ALT, ALP, AST, bilirubin, GGT levels, in preoperation and postoperation. In the histopathological research, whereas significant pathological sign was determined in terms of HD in liver in all groups, higher level HD was determined in Group II and III. Whereas TN was found significantly high in study groups, it has not been observed in control group. HN was found high in the study groups, particularly higher in group II, it wasn?t observed in control group.Mucosa hyperplasia in the common bilier duct, inflammation, hydropic change were determined significantly higher in Group 1 and 2 comparing to group 3 and 4.In conclusion, because its dissolving problem in water, when albendazole that is a benefit medicine in the medical treatment of cyst hidatit is given to biliary system with alcohol as a dissolvent, it was seen that this solution didn?t cause more hepatobiliary damage than albendazole only.