Meme koruyucu cerrahide cerrahi sınır pozitifliğini etkileyen nedenler
Factors associated with positive surgical margin in breast conserving surgery
- Tez No: 242204
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Meme koruyucu cerrahide önemli bir nokta tümörün çevre sağlam dokular gözetilerek kozmesisi bozmadan rezidü tümör kalmayacak şekilde çıkarılmasıdır. Tüm uğraşılara rağmen tümör dokusunda cerrahi sınır pozitifliğinin bulunması, meme koruyucu cerrahiye gönül veren cerrahların önünde bir engel olarak durmaktadır. Bu çalışmada cerrahi sınır pozitifliğinin nedenleri, yüksek cerrahi sınır pozitifliği riski bulunan olguların operasyon öncesi öngörülebilirliği irdelenmiş, olguların ortak özellikleri araştırılmış, sonrasında bu özelliklerden yola çıkılarak operasyon öncesinde pozitif cerrahi sınır riski yüksek olan hastalar tanımlanmaya çalışılmıştır.Bu amaçla 01/01/2005 ve 01/06/2009 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda meme kanseri nedeniyle opere edilen farklı cerrahi ekiplerin hasta kayıtları retrospektif olarak incelendi.Olguların ortak özellikleri değerlendirildiğinde, cerrahi işlem öncesi doku tanısı olmayan olgularda, mamografik lezyonu spikülasyon veya mikrokalsifikasyon gösteren olgularda, histopatolojik olarak yaygın intraduktal komponente sahip, lenfovasküler invazyonu olan veya aksiller lenf nodu tutulumu olan hastalarda güvenli cerrahi sınır elde etme olasılığının anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü.Bunların sonucunda; meme cerrahisi ile uğraşan cerrahlara; meme kitlesine yaklaşımlarda perkütan biyopsinin öncelikli olarak düşünülmesini, hastaya cerrahi tedavi seçeneklerinin tarafsız bir biçimde anlatılmasını, genç hasta gruplarında, mamografik lezyonu spikülasyon veya mikrokalsifikasyon gösteren olgularda, cerrahi öncesi doku tanısı olmayan olgularda, histopatolojik olarak yaygın intraduktal komponente sahip, lenfovasküler invazyonu olan veya aksiller lenf nodu metastazı olan hastalarda daha geniş bir cerrahi eksizyonu tercih etmeleri gerektiğini öneririz. Ayrıca bu özelliklere sahip hastalara cerrahi işlem sonrası, cerrahi sınır pozitifliği nedeniyle re-eksizyona gerek duyulma oranının daha fazla olduğu açıklanmalı ve meme koruyucu cerrahiye olan güven hastalarla paylaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is an important point to excision tumor completely without residue by looking for cosmetic and surrounding healthy tissue in breast-conserving surgery. However, positive margin on tumor excision is a difficulty for breast-conserving surgeons. In this study, we search causes of positive margin, cases with high risc for positive margin and try to define these cases who have common features for positive surgical margin before surgery.For this aim, we analyzed datas of different surgery groups in breast cancer patients? records between 01.01.2005 and 01.06.2009.When we reviewed common features of patients, we have seen that if cases have no histopathological reports before surgery and have mammographic microcalsification, mammographic spiculation, histopathological extensive intraductal component, lenfovasculer invasion or metastatic axiller node, it is meaningful low to obtain safe surgical margin.As a result of these; we recommend that, breast-conserving surgeons should prefer percutaneous biopsy primarily for breast mass, explain all surgical procedures as neutral to patients, and choose larger excision margins with young patient groups and whom have mammographic microcalsification, mammographic spiculation, histopathological extensive intraductal component, lenfovasculer invasion or metastatic axiller node. And we should explain high re-excision risc after surgery for these patients and share this belief for breast-conserving treatment.