Tüberküloz peritonitli hastalarımızın retrospektif epidemiyolojik ve klinik özellikleri
Retrospectif clinical and epidemiologic aspects of tuberculous peritonitis patients
  1. Tez No: 242207
  2. Yazar: AHMET CUMHUR DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KÜRŞAT TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Periton tüberkülozu gelişmekte olan ülkelerde endemiktir ve Türkiye'de de görülmektedir. Hastalık herhangi bir sistemi ve karın organlarını tutabilir. Ayrıca inflamatuar barsak hastalığı, maligniteBu retrospektif çalışmada Haziran 2004 ile Mayıs 2008 arasındaki yetişkin tüberküloz peritonitlerinin epidemiyolojik ve klinik özellikleri araştırıldı. Bu araştırmada 21 tüberküloz peritonit hastasının klinik, laboratuar ve radyolojik özellikleri değerlendirildi.Bu zaman diliminde hastalar 17 kadın ve 4 erkekden oluşuyordu. Ortalama yaş 30 (18-60) idi. Klinik veriler hastane kayıtlarından elde edildi. Klinik bulgular, laboratuar testleri kaydedildi.Ateş, karın ağrısı ve iştahsızlık en sık görülen belirtilerdi. PPD deri testi sadece 15 hastaya yapılmıştı ve 8 tanesi pozitif bulundu.Asit analizinde lenfosit baskınlığı ve düşük albumin gradiyenti tüm hastalarda tespit edildi. Tüberküloz peritonitli hastaların ortalama asit sıvısı Adenozin Deaminaz ( ADA) düzeyleri 139 U/L (25-303) idi.Tüm hastalara abdominopelvik CT çekildi. Tüm hastalarda asitle birlikte periton tutulumu vardı. Kültür pozitifliği % 29 idi. Laparoskopi 6 hastaya yapıldı ve 4 tanesinde sonuç pozitif bulundu. Olguların yaklaşık yarısında tanı; klinik ve radyolojik bulgular ile ampirik anti-tüberküloz tedaviye yanıt ile konulabildi. Mortalite oranı yaklaşık % 4.6 idi.Sonuçta; tüberküloz peritonit düşük gradientli asitlerin ayırıcı tanısında ve yüksek riskli topluluklarda özellikle ön planda düşünülmelidir. Kesin tanı için pozitif kültür veya biyopsi örneklerinin histopatolojik analizi gereklidir. ADA tüberküloz peritonit tanısında ucuz ve güvenli bir yöntem olarak bulunmuştur. Bu konuda; klinik bulgu ve verilerin daha iyi anlaşılması amacı ile çeşitli merkezlerde ve daha ileri çalışmalara gereksinim olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Peritoneal tuberculosis is endemic in the developing world and is reemerging in Turkey. The disease may involve any body system and in the abdomen it can mimic many conditions, like inflammatory bowel disease, malignancy and other infectious diseases.In this retrospective study, epidemiologic and clinical features in the period of between June 2004 and May 2008 were studied in adults with peritoneal tuberculosis. We aimed to evaluate the clinical, laboratory and radiological ? ndings of 21 patients with peritoneal tuberculosis.In this time scale the cases were composed of 17 females and 4 males .The mean age of the total cases was 30 (range 18-60).Clinical data was obtained from hospital records. Clinical findings, laboratory tests such as whole blood cell count, biochemical and urine analysis, acute phase reactant and tumour markers, biochemical analysis of ascites such as glucose, albumin, lactate dehydrogenase (LDH), adenosine deaminase (ADA) and microbiological analysis of ascites were recorded.Fever, abdominal pain, and anorexia were the most common symptoms. A purified protein derivative skin test with five tuberculin units was performed in only 15 patients and 8 tested positive.An analysis of ascites showed lymphocyte predominance and low albumine gradient in all patients. Patients with tuberculous peritonitis had a median ADA level of 139 U/L (range, 25 to 303U/L).All of the patients were examined with CT of the abdomen and pelvis. Peritoneal involvement with ascites (wet peritonitis) were seen in all the cases. However, positive cultures were observed in only 29 % of those tested in our study. Laparoscopy was only performed on 6 of the 21 patients and 4 were positive. The diagnosis of TBC in the remaining 10 patients (48%) was based on clinical and radiologic evidence for TBC that was associated with a response to empirical antituberculous therapy. Mortality rate in the total cases was 4,6% .In summary, peritoneal tuberculosis should be considered in the differential diagnosis of exudative ascites in Eastern Turkey. A high level of suspicion is required, especially in high-risk populations living in rural areas. A positive culture or histologic analysis of biopsy specimens is still required in many patients for definitive diagnosis. ADA seems to be a suf ? cient, safe and inexpensive method to perform the diagnosis of peritoneal tuberculosis.However, if would be much more tempting to say that further studies to based on multiple centers and means and modes should be conducted in order to have an adequate understanding of precise clinic findings and data.