Hospitalize asitli hastalarda demografik özellikler ve asit etyolojisi
  1. Tez No: 164795
  2. Yazar: ÖMÜR TABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYKUT FERHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç hastalıkları Anabilim Dalı kliniklerinde 2001-2004 yıllan arasında yatırılarak izlenen asit olgularının demografik özelliklerini incelemeyi ve ülkemizdeki etyolojik dağılımı belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya son 4 yıla ait 12.485 arşiv dosyasının geriye dönük incelenmesi sonucunda asit saptanan 520 olgu alınmıştır. Bu olguların %57'si erkek, %43'ü kadın olup, ortalama yaşlan 56.7±15.7 (sınırlar 14-98) idi. Siroz ve kalp yetersizliği erkeklerde anlamlı olarak daha sık görülüyordu. Asit tetkik nedeniyle incelenen olgularda etyoloji-yaş ilişkisine baktığımızda 40 yaş altında siroz ve kansere ileri yaşlara göre daha az rastlandığı görüldü. Asitli olguların %40'ı asit tetkik amacıyla (Grup I) yatırılmış olup, %28.5'u rastlantısal asit (Grup II) ve %31.5'u da önceden bilinen asiti (Grup III) olan olgulardı. Tüm olguların etyolojik değerlendirilmesinde olguların %37.7'sinde neoplastik hastalıklar, %36.2'sinde siroz, %7.5'unda kalp yetersizliği, %4.6'smda nefrojenik nedenler, %3.8'inde tüberküloz, %5.6'sında da değişik nedenler saptanmış idi. Olguların %4.6'smda ise asit etyolojisi saptanamamıştı. Neoplastik hastalıklar arasında en sık gastrointestinal ve genito-üriner kanserler; sirotik olgularda ise kronik hepatit B'ye bağlı ve kriptojenik siroz ön planda görülmüştür. Asitli olgularda yüksek LDH ve alkali fosfataz beklendiği gibi sıklıkla kanserli olgularda görülmüştür. Serum-asit albumin gradienti portal hipertansiyonu ortaya koymakla beraber maliğnite ve enfeksiyona yönelik nedenleri teşhis etmede daha yetersiz kalmaktadır. Tüberküloz peritonite bağlı asit tüm asitlerinin %3-4'ünü teşkil ederken, tetkik amaçlı ve rastlantısal asitlerin %5-6'sını oluşturmaktadır. Diğer asit nedenleri içerisinde Budd-Chiari sendromu tüm asitli hastalarımızın %1.7'sini, tetkik nedenli ve rastlantısal asitlerin %2.2'sini teşkil edip, Budd-Chiari sendromu saptanan hastaların %25 kadarının altında BS bulunmaktadır. Yatış sırasında tüm asitli olgularımızın yaklaşık %20'si, tetkik nedeniyle incelenen olguların %40'ının kaybedilmesi ve ölümlerin büyük oranda maliğniteden kaynaklanması, demografik verilerimizde de görüldüğü gibi özellikle tetkik amaçlı yatışların ileri evre yatışları olması ve tanısı bilinen grubun daha az maliğnite içermesinden kaynaklanır.
Özet (Çeviri)
In this study, our goal was to investigate the demographic characteristics of cases with ascites which were hospitalized in clinics of Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University, Department of Internal Medicine in 2001-2004 and to determine the etiologic distribution in our country. A total of 520 cases with ascites has been found as a result of our retrospective research of 12.485 archives' files of last 4 years and were taken into study. Fifty seven percent of these cases were men, 43% of these cases were women and the mean age was 56.7±15.7 years (range: 14-98). Cirrhosis and cardiac failure were observed to be more frequent significantly in men. When we examined the relationship of etiology and age in the cases which were investigated for ascites, cirrhosis and cancer were observed rarely under age of 40 compared to older ages. Forty percent of the cases with ascites were hospitalized to investigate the etiology of ascites (Group I), 28.5% of these had ascites found incidentally (Group II) and 3 1 .5% of these had ascites beforehand (Group III). In etiologic evaluation of all cases, 37.7% had neoplastic diseases, 36.2% had cirrhosis, 7.5% had cardiac failure, 4.6% had nephrogenic reasons, 3.8% had tuberculosis and 5.6% had ascites due to various reasons. Cause of ascites could not be established in 4.6% of our cases. Among neoplastic diseases, gastrointestinal and genitourinary cancers were the leading ones whereas cirrhotic cases were mostly related with chronic hepatitis B and cryptogenic cirrhosis. High levels of LDH and alkaline phosphatase in cases with ascites were frequently observed in cases with cancer as expected. While serum-ascites albumin gradient indicates portal hypertension, it is insufficient for the diagnosis of malignancies and infectious causes. Ascites related with peritoneal tuberculosis forms 3-4% of all cases while it forms 5-6% of the cases investigated for ascites and incidentally found ascites. Among various reasons for ascites, Budd-Chiary Syndrome forms 1.7% of all cases and 2.2% of the cases investigated for ascites and incidentally found ascites. Twenty five percent of the patients with Budd-Chiary Syndrome were due to Behcet's Syndrome.Nearly 20% of all cases with ascites and 40% of the cases investigated for ascites died during hospitalization and the majority of these was due to malignancies. This finding can be explained by the fact that especially the cases investigated for ascites were of terminal stages as seen in our demographic data and the cases which had ascites beforehand included less malignancies.