Diyaliz hastalarında hastaneye yatış nedenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation reasons for hospitalization in dialysis patients
- Tez No: 344117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN USUL SOYORAL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma ile bölgemizdeki hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarının hastaneye yatış nedenleri, risk faktörleri, yatış süreleri ve maliyetleri, morbidite ve mortalite nedenlerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 18-75 yaş arası en az 3 aydır diyaliz programında olan 87 hemodiyaliz ve 13 periton diyalizi hastasının toplam 130 kez olan hastane yatışı değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri toplam hasta sayısına (100 hasta) göre verilirken hastaneye yatış nedenleri, laboratuar ve radyolojik bulguları, hastanede yatma süreleri ve maliyetleri toplam yatış sayısına göre (130 yatış) verildi. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesi, sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değer olarak ifade edilirken, kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak ifade edildi. Sürekli değişkenlerin gruplarını karşılaştırmada Student t testi, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemede Pearson korelasyon analizi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemede ise Ki-kare testi yapıldı. P0,05). Hemodiyaliz hastalarının hastaneye yatış nedenlerine bakıldığında enfeksiyona bağlı nedenler toplam 33 (%30) yatış nedeni ile ilk sıradaydı. Enfeksiyonu sırası ile kardiyovasküler hastalıklar, hipervolemi, cerrahi nedenler, damar yolu problemleri, izlemekteydi. Hemodiyaliz hastalarında görülen enfeksiyon nedenlerine bakıldığında 14 (%42,4) defa yatışa neden olması ile kateter enfeksiyonları ilk sırada görülürken, kateter enfeksiyonunu 7 (%21,2) yatış ile tüberküloz ve pnomoni, izlemekteydi. Periton diyalizi hastalarının hastaneye yatış nedenlerine bakıldığında ise ilk sırayı peritonit almaktaydı. Hastaların Hb düzeyi 10,0 gr/dl altı olan hastane yatışı 56(%43,1), Hb düzeyi 10-12 gr/dl arası olan hastane yatışı ise 46(%35,4)?ydı. Hb düzeyi, yaş (r=0,371, p=0,000), lenfosit (r=0,232, p=0,008), total protein (r=0,268, p=0,004) düzeyleri ile koreleydi. Hastaların PTH değerlerine bakıldığında PTH değerleri hedef düzeyde (PTH=150-450 pg/ml) olan hastane yatışı 60(%49,6), PTH düzeyi yüksek (>450 pg/ml) olan hastane yatışı 29(%24) ve PTH düzeyi düşük (
Özet (Çeviri)
In this study, hemodialysis and peritoneal dialysis patients in our region are aimed to investigate the causes of hospitalization, risk factors, hospitalization time and costs, morbidity and mortality. In the study between the ages of 18 to 75, 87 hemodialysis and 13 peritoneal dialysis patients who were evaluated at least three months in dialysis programs, were admitted to hospital with a total of 130 times. The total number of patients (100 patients) are given by demographic characteristics, total hospitalization time, the reasons for hospitalization, laboratory, radiological findings, costs was given by the number of admissions (130 admissions). While statistical evaluation of the obtained data, the descriptive statistics for continuous variables, mean, standard deviation, minimum and maximum value would expressed; categorical variables expressed as numbers and percentages. Student's t test for comparison of continuous variables groups, Pearson's correlation analysis to determine the relationships between variables and the chi square test in order to determine the relationship between categorical variables was applied. p 0,05). Inspection of the reasons for hospitalization in hemodialysis patients due to infection, a total of 33 (30%), are in the first place. Cardiovascular disease, hypervolemia, surgical factors, vascular problems are followed respectively by infection. While considering the causes of infection in hemodialysis patients, 14 (42.4%) times catheter infections would lead to hospitalizations as a most common cause of infections, seven (21.2%) times were followed by tuberculosis and pneumonia. The reasons for hospitalization in peritoneal dialysis patients peritonitis were receiving at the first place. While Hb levels below 10 gr/dl would 56 hospitalization (%43,1), Hb levels between10-12 gr/dl was 46 hospitalizations. Hb levels was correlated with age (r=0.371, p=0,000), lymphocytes (r=0,232, p=0,008), total protein (r=0,268, p=0,004). From the values of the target level of PTH values in patients with PTH (PTH=150 to 450 pg/ml), the group of 60 (49,6%) high levels of PTH levels (>450 pg/ml), the group of 29 (24%), and low levels of PTH (