İnvaziv meme kanserinde 34 genin epigenetik incelemesi ve gen ekspresyon analizi
Gen expression and epigenetic analysis of 34 genes in invasive breast cancer
- Tez No: 242227
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SAKIZLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanserinin tanısal sürecinde, tedavi seçiminde yardımcı olabilmek ve tümörün moleküler olarak tanımlanabilmesini sağlayabilmek amacıyla 64 meme tümör, 51 tümör çevre, meme redüksiyon ameliyatından elde edilen 4 sağlıklı meme dokusunda 6'sı referans toplam 34 genin ekspresyon verileri kantitatif revers transkriptaz PCR ile değerlendirildi. Analiz, taze dokularda gerçekleştirildi. Yine aynı amaçla, aynı örneklerde CDH1 ve P16 genlerinin epigenetik değişimleri metilasyon spesifik PCR ile incelendi. Bunların histolojik ve klinik verilerle ilişkileri araştırıldı.Histolojik tiplere göre CDH1 metilasyon sıklığı: lobüler %32, duktal %10,5 miks tümörde %24 olarak bulundu. P16 metilasyonu evre sıfırda, CDH1 metilasyonu ileri evrelerde anlamlı olarak yüksekti.Histolojik derecenin %90.1'inin BRCA2, P16, P53, P73, CDH1, THBS1, PAX5, STK11, BCL2, CASP8, ESR, RARb, MLH3, evre'nin % 73.6'sının BRCA1, BRCA2, CDH1, P16, P15, P73, CDK6, GSTP1, TIMP3, CDH13, ATM, CASP8, ESR, HER2, MLH3, nükleer derecenin %42,2'sinin BRCA1, BCL2, CASP8, ESR, MSH6, MLH3, invaziv grade'in %52,9'unun P53, CDK6, TIMP3, RASSF1, PAX5, STK11, BCL2, RARb, diferansiasyonun %52.8'inin P53, CDK6, TIMP3, PAX5, STK11, BCL2, CASP8, RARb, lenf nodu tutulumunun %56.9'unun BRCA1, BRCA2, CDH1, P16, P15, CDK6, ATM, ESR, metastazın %55.5'inin CDH1, P73, P53, TIMP3, CDH13, ATM, CASP8, HER2, MSH6 gen ekspresyon değişiklikleri ile açıklanabileceği gösterildi. Ayrıca CDH1 ve TIMP3'ün gen ekspresyon değişiklikleri ile meme kanserinin histolojik tiplerine göre gruplandırılmasında %51.4; ESR, HER2, GSTP1 ve CDH13 gen ekspresyon değişikliklerinin ise meme kanserinin hormon reseptörüne göre (ER+HER2+, ER+HER-, ER-HER+,ER-HER2-) gruplandırılmasında %85.5 başarılı bulundu.Elde edilen verilerin meme kanseri hastalarının daha doğru sınıflandırılmasında ve tedavi karar sürecinde yardımcı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Quantitative Real Time PCR gene expression data of 34 genes (including 6 reference genes) from 64 breast tumor and 51 tumor neighboring tissues with 4 normal breast tissues obtained from breast reduction surgeries were analyzed to look for an opportunity of improving the period of diagnosis and determination of treatment modality by considering a molecular tumor classification. All PCR were performed on fresh tissue samples. Also epigenetic changes of CDH1 and P16 were examined by methylation specific PCR and their relation with histological and clinical data was studied. CDH1 methylation was observed as %32 in lobular, 10.5% in ductal and 24% in mixed tumors when sorted on the histologic types. Methylated states of P16 were significantly high at stage 0, while of CDH1 were found to be high at advanced grades. More than ninety percent of the histological grades could be estimated by levels of BRCA2, P16, P53, P73, CDH1, THBS1, PAX5, STK11, BCL2, CASP8, ESR, RARb and MLH3 when 73.6% of the stages by: BRCA1, BRCA2, CDH1, P16, P15, P73, CDK6, GSTP1, TIMP3, CDH13, ATM, CASP8, ESR, HER2, MLH3; 42.2% of the nuclear grade by: BRCA1, BCL2, CASP8, ESR, MSH6, MLH3; 52.9% of the invasive grade by: P53, CDK6, TIMP3, RASSF1, PAX5, STK11, BCL2, RARb; 52.8% of the differentiation by P53, CDK6, TIMP3, PAX5, STK11, BCL2, CASP8, RARb; %56.9 of lymph node positivity by: BRCA1, BRCA2, CDH1, P16, P15, CDK6, ATM, ESR and 55.5% of the metastasis by: CDH1, P73, P53, TIMP3, CDH13, ATM, CASP8, HER2 and MSH6. CDH1 and TIMP3 gene expression changes could predict 51,4% of histologic typing in breast cancer when ESR, HER2, GSTP1 ve CDH13 expression changes predicts 85.5% of the sorting on hormone receptor status (ER+HER2+, ER+HER-, ER-HER+,ER-HER2-). We suppose that these results could help in better classification of the breast cancer patients for their treatment decisions.