Meme koruyucu cerrahi uygulanan invaziv meme kanserli hastalarda cerrahi sınır pozitifliğini etkileyen faktörler
Factors affecting surgical margin positivity in invasive breast cancer patients undergoing breast-conserving surgery
  1. Tez No: 922116
  2. Yazar: UMUT İRFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERVET KOCAÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Günümüzde meme kanseri tedavisinde, mastektomiye alternatif olarak meme koruyucu cerrahi ve onkoplastik ameliyatlar yaygın şekilde tercih edilmektedir. Bu cerrahi yöntemler, adjuvan radyoterapi ile kombine edildiğinde sağ kalım oranlarında mastektomiye benzer veya daha iyi sonuçlar vermektedir. Ancak, meme koruyucu cerrahi uygulanan hastalarda, cerrahi sınır pozitifliğinin lokal nüks riskini artırdığı bilinmektedir. Cerrahi sınırın negatif olması, başarılı bir onkolojik sonuç için önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, meme koruyucu cerrahi sonrası cerrahi sınır pozitifliğini etkileyen faktörleri incelemek ve re-eksizyon yapılan hastalarda rezidü hastalık oranını analiz etmektir. Gereç- Yöntem: Çalışmamıza, 1 Mart 2019- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde meme cerrahisi uygulanmış 787 hasta arasından hasta dosyaları retrospektif olarak incelenerek, 18 yaşından küçük, erkek cinsiyetli, preoperatif veya postoperatif tetkikleri hastanemiz dışındaki merkezlerde yapılmış 185 hasta çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma kapsamına alınan 602 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenmiş ve yaş, cerrahi teknik, patoloji raporu, tümör derecesi, tümör boyutu, neoadjuvan kemoterapi durumu, cerrahi sınır pozitifliği ve uzaklığı, re-eksizyon gerekliliği, tümörün meme içindeki konumu, radyoterapi geçmişi, nüks ve metastaz gibi parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların (n=553) %91,86'sında cerrahi sınır negatif, (n=49) %8,14'ünde ise cerrahi sınır pozitifti ve (n=34) %5,65'ine MRM, (n=66) %10,96'sına mastektomiye ilaveten SLNB, (n=421) %69,93'üne MKC'ye ilaveten SLNB, (n=81) %13,45'ine MKC'ye ilaveten ALND uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, breast-conserving surgery and oncoplastic surgeries are widely preferred as alternatives to mastectomy in the treatment of breast cancer. These surgical methods, when combined with adjuvant radiotherapy, provide survival rates similar to or better than mastectomy. However, it is known that positive surgical margins in patients undergoing breast-conserving surgery increase the risk of local recurrence. Achieving a negative surgical margin is a crucial factor for a successful oncologic outcome. This study aims to examine the factors influencing surgical margin positivity following breast-conserving surgery and to analyze the rate of residual disease in patients undergoing re-excision. Materials and Methods: Between March 1, 2019, and December 31, 2023, the medical records of 787 patients who underwent breast surgery at the General Surgery Clinic of Ankara City Hospital were retrospectively reviewed. A total of 185 patients were excluded from the study due to being under 18 years of age, male gender, or having preoperative or postoperative tests conducted at centers other than our hospital. The medical records of the remaining 602 patients were retrospectively examined, and the following parameters were assessed: age, surgical technique, pathology report, tumor grade, tumor size, neoadjuvant chemotherapy status, surgical margin positivity and distance, need for re-excision, tumor location within the breast, history of radiotherapy, recurrence, and metastasis. Results: In 91.86% (n=553) of the patients, the surgical margin was negative, while in 8.14% (n=49), the surgical margin was positive. Of these, 5.65% (n=34) underwent MRM (Modified Radical Mastectomy), 10.96% (n=66) underwent mastectomy with additional SLNB (Sentinel Lymph Node Biopsy), 69.93% (n=421) underwent MKC (Breast-Conserving Surgery) with additional SLNB, and 13.45% (n=81) underwent MKC with additional ALND (Axillary Lymph Node Dissection). The rate of positive surgical margins was higher in the MKC+SLNB group (p < 0.005). Among the 49 patients with positive surgical margins after MKC, 69.39% (n=34) underwent shaving of the margin, while 30.61% (n=15) underwent mastectomy. In 33 patients who underwent re-excision due to positive surgical margins, tumor was found in the re-excised tissue in 67.34% of cases, while no tumor or DCIS was found in 32.65% (n=16). In 22 patients with positive surgical margins, the excision was smaller than the tumor size seen on imaging. In 4 patients who received neoadjuvant chemotherapy, despite the excision being larger than the tumor size on post-chemotherapy imaging, the excision was smaller than the pre-chemotherapy size. In 26 patients with positive surgical margins, no preoperative marking was performed due to the large and palpable nature of the tumor, and in 24 of these patients, tumor was found in the re-excision material. Only 3 of these patients had received neoadjuvant chemotherapy. In 280 patients who underwent stereotactic marking, positive surgical margins were found in 23 patients, and in 9 of these patients, tumor positivity was detected in the re-excision material. Conclusion: Several recommendations have been made to minimize surgical margin positivity and related cosmetic issues in patients undergoing breast-conserving surgery. In particular, it is recommended to perform stereotactic marking and skin marking to indicate the lesion location for non-palpable tumors. In cases of large tumors and multicentric disease, broader excisions or oncoplastic techniques and intraoperative assessment of excised tissue are advised. These approaches aim to improve surgical margin security, reducing the need for mastectomy and preventing poor cosmetic outcomes.