Açık kalp ameliyatı geçiren ve mekanik ventilatöre bağlı erişkin hastaların işlemsel ağrı düzeyleri
The procedural pain levels of adult patients who had an open heart surgery and connected to mechanical ventilator
  1. Tez No: 242244
  2. Yazar: EMİNE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil ve Yoğun Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma kalp damar cerrahisi (KDC) Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YBÜ) yatan, açık kalp ameliyatı olan ve mekanik ventilatöre bağlı erişkin hastaların göz bakımı (ağrısız) ve endotrakeal aspirasyon (ağrılı) uygulamaları sürecindeki (öncesi, sırası ve sonrasında) davranışlarına göre ağrı düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır.YÖNTEM: Kesitsel, gözlemsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmanın örneklemini İzmir'de bir üniversite hastanesinin KDC YBÜ'de yatan, açık kalp ameliyatı uygulanmış mekanik ventilatöre bağlı 100 hasta oluşturmuştur. Veriler hasta tanıtım formu ve Davranışsal Ağrı Ölçeği (DAÖ) ile toplanmıştır. Toplam on iki maddeden oluşan DAÖ'de yüz ifadesi, üst ekstremite hareketleri ve ventilasyona uyumu içeren üç alt ölçek ve her alt ölçeğin 4 alt maddesi bulunmaktadır. Her bir maddeye 1 (yanıt yok) ile 4 (tam yanıt) arasında puan verilmektedir. Ölçekten elde edilen en düşük puan 3, en yüksek puan ise 12'dir. Elde edilen puanın artması ağrı düzeyinin arttığını göstermektedir. Ölçeğin, Türkiye'de geçerlik ve güvenirliği Vatansever (2004) tarafından yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından gözlemlenerek toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımlı gruplarda tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır.BULGULAR: Göz bakımı uygulama süreci ile endotrakeal aspirasyon uygulama süreci DAÖ puan ortalamaları karşılaştırıldığında, en yüksek DAÖ puan ortalamasının endotrakeal aspirasyon uygulama sırasında olduğu bulunmuştur (F=66.487, p=0.000).SONUÇ: Davranışlara göre ağrı düzeyinin en fazla olduğu uygulama endotrakeal aspirasyondur. Göz bakımı ve endotrakeal aspirasyon sırasında hastaların en fazla yüz ifadesinde değişiklikler olmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Davranışsal ağrı ölçeği, ağrı tanılama, yoğun bakım, göz bakımı, endotrakeal aspirasyon
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the pain levels as behaviors of adult patients who had open heart surgery and connected to mechanical ventilator in intensive care unit in the process (pre/during/post) of eye care (nonnociceptive) and endotracheal aspiration (nociceptive) procedures.METHOD: The samples of the research which was sectional, observational and descriptive were 100 patients who had open heart surgery and connected to mechanical ventilator in intensive care unit at the university hospital in İzmir. Patients Characteristics Form and Behavioral Pain Scale (BPS) were used for data collection. The BPS included total 12 items: 3 basic subscales included facial expression, movements of the upper limbs and compliance with ventilation. Each subscales have four subitems which have a range score of 1-4 (1= no response, 4= full response). The minimum point is 3 and maximum point is 12 as a result of the scale. The high point shows increasing level of the pain. The validity and reliability of the scale in Turkey were done by Vatansever (2004). The data were collected based the researcher's observation. Pooled data were subjected to a one-way analysis of variance for repeated measurements.RESULTS: When the mean of BPS points in the process of the eyecare procedure and the mean of BPS points in the process of endotracheal aspiration procedure were compared, it was found that the highest mean of BPS points had been in the during endotracheal aspiration procedure, (F=66.487, p=0.000).CONCLUSION: It had been observed the highest pain levelsd during procedure according to behaviors was endotrackeal aspiration. The most changes during eye care and endotracheal aspiration procedures had been observed on patients? facial expression.KEY WORDS: Behavioral pain scale, pain assessment, intensive care, eye care, endotracheal aspiration