Term yenidoğanlarda ilk üç ayda ölçülen ghrelin düzeylerinin büyüme ile iişkisi
Relationship between ghrelin levels measured in the first three months of life and growth in term newborns
  1. Tez No: 242322
  2. Yazar: M. KÜRŞAT FİDANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ghrelin hormonunun metabolizma, istah ve enerji dengesi üzerineetkileri bilinmektedir. Yenidoganlarda ve infantlarda ghrelinin büyüme üzerineetkisi bir süredir tartısılan fakat tam aydınlatılamamıs bir konudur. Buçalısmada term yenidoganların dogumdaki ve üçüncü aya kadar izlenmisbüyüme parametreleri ile bu süreçteki ghrelin düzeyleri arasındaki iliskiyiarastırdık.Bu çalısma Temmuz 2005- Mart 2006 tarihleri arasında GATAHaydarpasa Egitim Hastanesi'nde , 38-42 haftalık olarak zamanında dogmus(term), saglıklı, 27 kız, 33 erkek, toplam 60 bebek üzerinde yapıldı.Yenidoganlar dogumdan sonra Lubchenco egrisine uyan dogum kilolarınagöre; düsük dogum agırlıklı (SGA), uygun dogum agırlıklı (AGA) ve iri dogumagırlıklı (LGA) olarak üç gruba ayrıldı ve ilk üç aydaki büyüme parametrelerive bu süreçteki ghrelin düzeyleri ölçülerek aralarındaki iliski arastırıldı.Tüm term yenidoganlarda antropometrik ölçümlerin ve kilo alımhızının ghrelin düzeyleri ile ters iliskili oldugu gözlenirken, SGA gruptakiyenidogan ghrelin düzeyleri diger gruptaki yenidoganlara göre anlamlıolarak yüksekti. Tüm gruplardaki kız yenidoganların ghrelin düzeylerierkeklere göre anlamlı yüksek saptandı.Tüm term yenidoganlardabeslenme seklinin ve dogum seklinin ghrelin düzeylerini etkilemedigisaptandı.Çalısmamızda ilk üç ayda term yenidoganlarda ölçülen ghrelindüzeyleri ile büyüme arasında anlamlı bir iliski saptandı.Bu bulgularlaghrelinin yenidoganların kritik neonatal ve infant döneminde büyümeyiolumlu yönde etkileyen bir hormon oldugu sonucuna ulasıldı.Anahtar Kelimeler :Ghrelin, büyüme, yenidogan
Özet (Çeviri)
It is known that ghrelin has effects on metabolism, appetite and energybalance. Ghrelin?s effect on growth in newborns and infants is still beingdiscussed but not explained. In this study, we researched the relationshipbetween ghrelin and anthropometric markers at birth and at third months interm newborns.This study is performed on 38-42 week, term, healthy, 60 babies (27female, 33 male) born in GATA Haydarpasa Training Hospital between July2005-March 2006. Newborns are divided into three groups; small forgestational age (SGA), appropriate for gestational age (AGA) and large forgestational age (LGA) according to birth weight in Lubchenco figure andanthropometric markers in the first three months and ghrelin levels aremeasured and the relationship between them is researched.It is observed that there is a negative correlation between ghrelinlevels and anthropometric markers and weigth gain in all term newborns andalso ghrelin levels in SGA group is higher than the others (statisticallysignificant). The ghrelin level in females is higher than males in all groups. Itis detected that feeding (breast mil kor formula) and delivery (vaginal orcesearian sectio) have no effect on ghrelin levels.In our study, it is found that there is a significant relationship betweengrowing and ghrelin levels on term newborns in the first three months. Withthese findings the result is ghrelin has positive effects on growing in neonataland infantil period which is critical in newborns.Keywords :Ghrelin, Growing, NewbornSupported by :GATA Haydarpasa Training Hospital