Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda gelişen koroid neovasküler membran tedavisinde verteporfin ile fotodinamik terapi sonuçlarımız
Our results of photodynamic therapy with verteporfin for treatment of choroidal neo-vascular membrane in age-related macular degeneration
- Tez No: 242321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER ERŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, kendi olgularımızda fotodinamik terapi (FDT) sonuçlarınıdeğerlendirmek ve diğer çalışmalarla karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Retrospektif bir çalışmadır. Veriler GATA HEH Göz Servisi Retina birimindeFDT uygulanan 65 hastanın dosyalarından alınmıştır. Çalışma grubundahastaların cinsiyetleri ve yaşları, başlangıç en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİGK) grupları ve lezyon tiplerinin dağılımı, ortalama FDT sayıları ve bellisayılarda FDT uygulanan olguların sayıları, başlangıçtaki ve sonuçtakiEİGK'leri arasındaki sıra cinsinden farkların ortalaması ve GK değişimigruplarındaki olguların sayıları incelendi. Bunlar aralarında ve diğerçalışmalarla karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlıolmasa da baskın klasik lezyonların FDT'ye cevabının daha iyi olduğu, bugrup lezyonlarda ortalama FDT sayısının da daha az olduğu tespit edilmiştir.Başlangıç EİGK'in, sonuç EİGK'ni belirleyen en önemli faktör olduğu görüldü.Başlangıç EİGK seviyesi düşük olan olguların tedaviden yararının daha fazlaolduğu, yine başlangıç EİGK seviyesi düşük olan olguların ortalama FDTsayılarının daha az olduğu tespit edildi. Sonuç olarak YBMD'ye bağlı gelişenKNVM'lerde Visudyne® ile FDT, görme keskinliğini koruyan etkili ve güvenlibir yöntemdir. İlk FDT'ye yanıtı iyi olmayan hastalarda kombine tedavilereyönelmenin, cevabı iyi olanlarda ortalama FDT sayısını, dolayısıyla maliyetidüşüreceğine inanıyoruz.Anahtar kelimeler :Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, fotodinamikterapi, verteporfin, koroid neovasküler membran, FFA
Özet (Çeviri)
This study is designed to examine results of photodynamic therapy in ourcases and compare these results with the results of previous studies. It is aretrospective study. Data are collected from the files of 65 patients that areapplied PDT in department of ophthalmology, GATA HEH. In the studygroup, gender, age, baseline best corrected visual acuity (BCVA), lesiontype, mean PDT numbers, number of cases that are applied one or severaltimes PDT, difference between baseline and last BCVA and number of casesthat changed in BCVA were evaluated. These data are compared inthemselves and other studies. In conclusion, although statistically notsignificant, predominantly classic lesions responded to PDT better than theothers and required less treatment. Baseline BCVA was the mostdeterminant factor for the last BCVA. In cases with low baseline BCVA thebenefit of the treatment is more significant and the requirement of retreatmentis less than cases with high baseline BCVA. As a result of thisstudy, PDT with Visudyne® is effective and reliable treatment that preventsvisual acuity in CNVM sekonder to age-related macular degeneration. For thecases that not respond to first PDT, we recommend combined treatments tolessen number of re-treatments. Thus we think to lessen cost of treatment.Keywords :Age-related macular degeneration, photodynamictherapy, verteporfin, choroidal neo-vascular membranes, FFA