Sağlığı geliştiren hastane kavramı içinde prematüre yenidoğan sağlığı: Doğum sonrası annelere verilen eğitimin çocuk bakımına etkisi
Health of preterm newborns within the concept of health promoting hospitals: The effect of postpartum education of mothers on newborn care
- Tez No: 303318
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL UĞUR BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
GEREKÇE: Prematüre yenidoğanların alt grubu olan, 340/7- 366/7 gestasyon haftasında doğan, ? Geç Preterm Yenidoğanların? son yıllarda, sayılarının hızla artışıyla birlikte özel gereksinimlere ve risklere sahip oldukları belirlenmiştir. Term yenidoğanlarla karşılaştırıldıklarında hastalık ve ölüm oranları daha yüksek bulunmuştur. Sağlığı Geliştiren Hastane kavramı içinde, yenidoğanlar ve prematüre yenidoğanlar da öncelikli gruplar arasındadır. Son yapılan çalışmalar, bu çocukların hastaneden taburcu edildikten sonra evde yeterli bakımlarının sağlanmasında anne-baba eğitiminin ve izlemin önemini ortaya konmaktadırAMAÇ: Bu araştırma, geç preterm yenidoğanların evde optimum bakımlarını ve optimum bakımlarının sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için doğum sonrası annelerine bebeklerinin bakımı konusunda gereken eğitimi vermek; böylece, evde bakım ile ilgili olası sorunların oluşumunu engellemek, ilk üç ay boyunca, bebeklerin genel sağlık durumlarını izleyerek, bu bebeklerde daha sık görülebilecek hastaneye yatışı en aza indirmek amacıyla yapıldı.YÖNTEM: Tanımlayıcı nitelikte ve deney-kontrol düzeninde gerçekleştirilen bu prospektif araştırma, veri toplama aracı olarak anket kullanılarak kesitsel yöntemle yürütüldü. Çalışmanın örneklemini İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Haziran 2009- 1 Eylül 2009 tarihleri arasında, 34-36 gestasyon haftasında tekil doğan 70 geç preterm yenidoğan oluşturdu. Deney grubuna alınan yenidoğanların annelerine hastanede bulundukları süre boyunca bebek bakımı konusunda iki defa yirmişer dakikalık eğitim verildi. Verilen eğitim, temel yenidoğan bakımını ve hastalık belirtilerini kapsadı. Her iki gruptaki bebeklerin birinci ve üçüncü ayda izlemleri yapıldı.BULGULAR: Bebeğin bakımı ile ilgili özellikler açısından, deney grubunda birinci ve üçüncü aylarda pişik ve birinci ayda gözde sarı akıntı/çapaklanma daha az (p0,05).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The number of ?late preterm newborns? which are the sub-group of premature infants born at 340/7- 366/7 weeks of gestation rapidly increases in recent years; their health risks and special health requirements were recognized. Their morbidity and mortality rates are higher those of term neonates. Newborns including preterms and late preterms are involved in the groups of children having priority in the concept of health promoting hospitals.The recent studies reveal that postpartum education has a great importance for the optimum home care of pemature infants.AIM: The aim of this research was ensure the optimum health care and sustainability of home care of late preterms after discharge by delivering health education to mothers; hence, to prevent health problems which may rise to, associated with in appropriate home care; to minimize the rehospitalization by increasing awareness of the signs and symptoms of possible diseases.METHOD: This research which is a descriptive study carried out case-control scheme was perfomed in a cross-sectional method by using survey to collect data. The samples of this study are 70 singleton late preterm infants who were born at 34 to 36 weeks of gestational age at İstanbul Bakırköy Obstetrics, Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital, between First of June 2009 and First of September 2009. The mothers of the case group were given health education about home care of the baby by a newborn nurse for two times, each lasts twenty minutes. The education included basic newborn care and the symptoms of the diseases.