Güneş sisteminin dış gezegenleri Neptün ve Plutonun özellikleri
  1. Tez No: 24236
  2. Yazar: SEVAL DENİZ KARAHALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Pluto ve Neptün gezegenleri üzerine yapılmış olan çeşitli araştırmalar derlenmiştir. Voyager 2'nin Ağustos 1989' da Neptün'e yaptığı ziyaretle alman veriler ve Pluto, Neptün yıldız tutulmalarından elde edilen sonuçlar göz önene alınmıştır. 1981 'den sonra çeşitli araştırma grupları farklı tarihlerde Neptün ve Pluto tutulmalarını gözlemişler, son on yıllık bir dönem içinde yaklaşık 50 tutulma verisi kaydetmişler ve yorumlamışlardır. Elde edilen son Voyager verileri, zaman içinde araştırmacıları haklı çıkarıcak doğrultuda olmuş tur. Neptün 'ün halka yapısı üzerine Peter Goldreıch, Scott Treamine ve Nicole Borderies'in geliştirdiği halka modelleri sadece Neptün için değil diğer dev gezegenlerin halka sistemleri için de iyi bir açıklayıcı olmuştur. Neptün'de bulunan halka sistemi, halka“yay”ları ile ilgili yanlış düşünceyi düzeltmiştir.Ayrıca, bulunan 6 yeni uydu ile gezegenin önceden bilinen uydu sayısı 8'e çıkmıştır. Neptün'ün diğer dev gezegenlerle büyük benzerlik gösteren atmosfer yapısı; Jüpiter, Satürn ve Uranüs atmosferlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlıyacaktır. özellikle Jüpiter ve Neptün'ün atmosfer yapılarının benzerlikleri dikkat çekicidir. Oluşum ve evrim üzerine çalışan Dale P. Cruikshank ve diğer gezegen bilimcileri, Neptün sisteminin oluşumu ve Pluto arasında bir bağ kurarak, dış gezegenler arasında aykırı bir yapı gösteren Pluto' nun orijinini açıklamaya çalışmışlardır.Pluto ve Neptün gezegenleri üzerine Phil Nicholson, Richard P. Binzel ve diğer araştırmacıların yaptığı fotometrik ve tayf sal gözlemler, gezegenlerin yapılarının, atmosferlerinin ve dönme periyotlarının daha ayrıntılı bir biçimde anlaşılmasını sağlamıştır. Voyager 'dan alınan veriler önceden yapılan fotometrik ve tayf sal gözlemleri doğrular niteliktedir. Neptün 'den sonra Pluto'ya uğramıyacak olan Voyager için ; Triton araştırması, büyük benzerlikler gösteren Pluto'yu daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Böyle araştırmalar, dış güneş sisteminin orjinal yapısını oluşumu ve evrimini anlamak için çok önemlidir ve yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, different articles about Pluto and Neptune are reviewed. Mainly results of Voyager 2's visit to Neptune in August 1989 and eclipses of Pluto and Neptune are used. Since 1981, different investigators observed Neptune and Pluto eclipses and approximately 50 different eclipses were reported and evoluated in the last ten years. Recent information obtained from Voyager confirmed these studies. The ring models developed for Neptune's ring structure by Peter Goldreich, Scott Tremaine and Nicole Borderies have also been very useful and explanatory for the ring systems of other giant planets. The ring system in Neptune has corrected the false view regarding the ring“arcs”. Besides, with the discovery of 6 new satellites, the total number of satellites reached 8. Neptune's atmosphere structure, which is very similar to that of other giant planets, will aid in better understanding the atmospheres of Jupiter, Saturn and Uranus. Similarities in atmospheric structures of Jupiter and Neptune are especially notable. By establishing a link between Pluto and the formation of Neptune system, Chruikshank and other scientists, who work on formation and evolution, have tried to explain the origin of Pluto, which displays a countrasting structure among outer planets. The phometric and spectral observations done by Phil Nicholson, Richard P. Binzel and other investigators on Pluto and Neptune planets, have helped in better understanding of the structures, atmospheres and rotations of the planets.Data acquired team Voyager confirm previous photometric and spectral observations. For Voyager, which will not visit Pluto after Neptune ; the study of Triton, which shows big similarities to Pluto, will aid in out understanding of Pluto. The investigations, are very important for the understanding of the formation and evolution of the original structure of the outer solar system and should be proceeded.