Güneşin ve gezegenlerin oluşumu
  1. Tez No: 28809
  2. Yazar: ŞİRVAN TÜMER (KANIK)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
frrrr Güneş- sisteminin oluşumu üzerine- uzunt aatnandir çelişma-Iar yapılmak- tatfar.Fu! çalişmalar sonucunda^ çeşitli' madei'ler oluşturulmuştur» Gezegenler ven Güneş sistemi, Büyük ve- yoğun Bir gaz ve toz ortamından çeşitli fizikseli ve k'imyasa?r işlermferirr sonucunda oluş muş Iardiae*“ Fil' çalı-şmada>-. Güneş sistemimizin-. oluşumu ile ilgi'H çeşitli' kuramlar. ihce-lenmigt'ir»Hu' kuramların- dayandiçfi.-. en- temel açıklamav gaz- ve tozun- oluş;- turdü§û yoğun bir bulutun çökmeğidir.. Buı çökme-, açısal momentumları az olarr» büyük parçaların”meydana gelmesine- sebep olur.Fu; parçalar, dar çabuk: bir şekil de^ çökerek-,, Güneş'in çeşitli' katlarında büyüklüğe? sahip yıldızları oluşturur- TaSt Güneş sisteminin kökeni ile» ilgiîii bütün mode-llar. Güneş nebulasirr - dâk'i gaz vatozun- birleşip daha büyük“ cisimler oluşturduğu konusunda Birleşi- yo»,A”ncak' bu.' BirIe-şifrıih,neBuIanın farklı bölgelerinde- olacağının* düşünülme- - si' çeşitli' yöntemleri 'ortaya- koymuştur.Firihci yahtemde-.toz- ne-bulanınsi'met-- id-' d-üz-îemirrde-- toplanır,, çeşitli kuvvetlerin- etkisi île var çekilir dengesihirr h'enüz crluşmamasi yüzünden küçük taneleri, meydana getirir» Bu: durum astero id-1 büyüklüğünde-- iri simlerin^ birkaç- mi'lyorr yıl içinde de çember yörüngelerde dolanarr Ay büyüklüğündeki“ cisimlerin oluşmasına neden olur.îkinci yöntemde-, dinamik”denge sizlikler, sebebi' i-le- diskin- diş kısmında Halkalar oluşur* Bu WaIkala»,BoI0h8Xete gaz-dan ifcraretrMrçc»k Büyük ilkel gezegeni' oluşturur* flke=T Güneş neBulasi »başlangıçta- hidrojen ve~ Helyumdan-- oluştuğu için geze genlerirt şimdiki kimyasal yapısından çok farklı- idi.Ş'imdîki' gezegenler r bu ilkel“. SDheş ne bulağın*»* kimyasal ve fiziksel Bakımdan artıRIarıdir.Bu.' gorüşe=r/fllfendâp me teori t'le-rirr kimyasal yapısı uymaktadir8,Ayr-Eşan meteoritlere ilke-r gezegenmaddesinin erimiş ve ayr.ışmış';.'ürünieri'd$x »Meteoritlerin-' çoğu* asteroidr'.parçalarıdır. Asteroid4 yüzeyinden yansımış Güneş ışığının spektrumu -ile ezilip toz Haline getirilmiş meteorit- örneklerinin- laboratuvardâ yan - sima- yolu ile-,, elde edilerr spektrumîasea. birbirine çok Benzsr.Bu yüzden mete oritlerin özellikleri' ve kimyasal yapi'lari hakkında genel bir bilgi veril' - mistir.. Daha sonraki bölümde galaksinin yapısı ve genel olarak yıldır oluşumu- açıklanmıştır. Güneş boyutlu bir yıldizm çökmesinin Başlamasıyla- ilgili durum*- lar' t'arti-jtlftıştır^ Eh b'asit model,, magnetik alan, dönme veya- rastgele Hara - ketleri-' olmayatr küresel”simetrik- buluttur,. Güneş sisteminin ve~- geze-gerrüSerih oluşumuna ilişkin Bu modeller za - manla daha çok' geliştirilerek gerçek Güneş sistemine Bir, miktar daha uy - gunlukv gösterecektir. Fu arada bu: çalışmaların tümü, fiziksel gelişmeye de* Ratkidfer Bulunacaktır*. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many studies have been made about the Solar system for many years. At the and of these studies, various modells have bien formed, fha planets and the Solar system have been forced after various physical and chemical Proccesses in a large and dense gas and dust environment. In this, study, different theories concerning with formation of the Solar system have been investigated. The ba sic expanation is the collapse of a dense cloud forming from gas and dust, This collapse causes the forming of larger fragments having smaller angular momentum. These fragments rapidly collapse and form the stars having different masses. All modells related with the origin of Solar system assume that the gas and dust in the Solar nebulae is combined and formed the larger bodies. The consideration that this combination can occur in the different parts of nebulae is produced various methods. In the first method, dust comes together in the symmetry plane of nebulae and forms the small particales. Because, there are the affects of different forces and the gravitaional equlibrium has not been created yet. This situation causes to produce firstly the small bodies like asteroids, and than in a few million yaars greater bodies like oon that rotating in the circular orbits. In the second method, due to dynamical unstabilities in the outher part of disk tha rings are formed. These rings brnak into small pisces and than form many large protoplnmts. Since thi primitive Solar nebulae is formed from Hydrogen and Helium its chemical constitution was very different from the present chemical compositions of planets. Present planets are the physical and chamical remnants of this primitive Solar nebulae. This consideration agrses with the chemical composition of Ailende meteorites. Differentiated meteorites apparently are the products of malting and seperation of more primitive planetary material. Host of the meteorites are the parts of asteroids. The spectra of talsscopic images of sunlight reflected from asteroid surfaces are very similar to laboratory-derived reflection spectra of' pulverized meteorite specimens. For this reason, a general. information about the characteristics and chemical compositions of «eteorites is givsn. In the latter chapter tha structure of tha galaxy and tha star formation have been explained. The cases concerned with tha beginning of tha collapse of a solar sized star ara di scussed.The simplest rnodell is a; spherically symmetric cloud having no magnetic field, no rotation and no random motion. Some of these idealizations will eventually be shown to have littla relevance to the actual Solar system, but all will cotribute to tha requisita physical insight» 59