Septik şok sendromu oluşturulan ratlarda 5-HT1A Reseptör Agonisti Buspiron'un kardiak output ve renal perfüzyonu düzeltici etkisinin incelenmesi
The effects of buspiron, 5-HT1A agonist, on cardiac output and renal perfusion in rats that induced septic shock.
- Tez No: 242363
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KİPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Septik şok oluşturulmuş ratlarda 5-HT1A reseptör agonisti buspiron'un kardiak output ve renal perfüzyonu düzeltici etkisinin incelenmesi amacıyla cinsiyet farkı gözetilmeden 24 adet rat kullanıldı. 8'er adet rat'tan oluşan kontrol grubu, septik şok+adrenalin grubu ve septik şok+buspiron grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm ratlara femoral ven ve femoral arter kateterizasyonu uygulandı. Kontrol grubundaki hayvanlara laparatomi ve idrar akımlarını ölçmek için mesane kanülasyonu uygulandı. Septik şok+adrenalin grubuna laparatomi, septik şok oluşturmak amacıyla çekal ligasyon+perforasyon ve mesane kanülasyonu uygulandı. Septik şok +buspiron grubuna da aynı şekilde laparatomi+çekal ligasyon+perforasyon +mesane kanülasyonu uygulandı. Postoperatif septik yanıtlar için ondördüncü saatten itibaren 5 dakikalık aralıklarla yakın( arteryel tansiyon, taşikardi ve ateş) takibine alındı. Başlangıç değerlerine göre anlamlı tansiyon düşüklüğü saptanan ratlara bir saatlik yoğun volüm replasmanı uygulandı. Volüm replasmanı ile tansiyon değerleri istenilen değerlere ulaşmayan ratlar septik şokta olarak kabul edilerek inotropik destek olarak grup 2 `ye adrenalin infüzyonu ve grup 3'e de tek doz bolus buspiron başlandı. İdrar takipleri deney başlangıcından itibaren 24 saat boyunca idrar toplanarak uygulandı. Sonuç olarak buspiron ile desteklenen grupta adrenalin grubuna göre tansiyon değerlerinde anlamlı iyileşmeler görüldü. İdrar takipleri toplanan idrar miktarları ve kreatinin klerenslerinde adrenalin grubuna göre anlamlı derecede düzelme olduğu gözlendi. Venöz kan gazı değerlerinde adrenalinle desteklenen grupta meydana gelen doku asidozunun buspiron grubunda aynı ölçüde meydana gelmediği gözlendi. Kardiak output ve renal perfüzyon değerlerinde anlamlı iyileşmeler görülmüştür. Septik şok destek tedavisinde diğer unsurlarla birlikte buspiron'un yeni nesil bir pozitif inotropik destek ajanı olarak kullanılabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
To examine the effects of buspiron, 5-HT1A agonist, on cardiac output and renal perfusion in rats that induced septic shock, 24 wistar albino rats were used. The rats were divided into 3 groups of 8, which were not discriminated sexually. The groups were control group, septic shock induced¬+adrenaline administered group and septic shock induced+buspiron administered group. In all rats, femoral veins and arteries were catheterized for invasive monitorization, drug injection, taking blood samples and fluid treatment. In the control group, laparotomy and urinary bladder canulation to analyze urinary output, was performed. In septic shock induced+adrenaline administered group, laparotomy, urinary bladder canulation and to establish septic shock ceacal ligation and perforation was performed. Similarly, in septic shock induced+buspiron administered group, laparotomy, urinary bladder canulation and to establish septic shock ceacal ligation and perforation was performed. Rats were followed with intervals of 5 minutes (for arterial tension, tachycardia,fever) 14 hours after the operations. Volume replacement for 1 hour was administered to the rats, which had arterial tension decrease compared to the levels at the beginning. The rats that have tension levels lower than expected values against volume replacement, were accepted to be in septic shock and administered adrenaline infusion for 24 hours to the group 2, buspiron bolus injection to the group 3. Urinary output was followed by collecting urine for 24 hours just after the beginning of experiment. As a result, in the buspiron administered group arterial tension levels, amount of urine and level of creatinin clearance compared to the adrenalin administered group were increased significantly. Tissue acidosis in venous blood gas were less in the buspiron group than in the adrenalin group. Cardiac output and renal perfusion were better significantly in the buspiron group. Consequently, we believe that buspiron may be used as a new age positive inotropic agent in septic shock.