Multipl skleroz hastalarında metilprednizolon tedavi öncesi ve sonrası oksidatif stres, nitrozatif stres ve enflamasyon belirteçlerinin incelenmesi
Evaluation of oxidative stress, nitrosative stress and inflammation markers in multiple sclerosis patients before and after methylprednisolone therapy
  1. Tez No: 242373
  2. Yazar: MAHMURE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda Multipl Skleroz (MS) hastalarında ve sağlıklı kontrol grubunda lipid peroksidasyon göstergeleri olarak malondialdehid (MDA), konjuge dien ve 8-izoprostan düzeyleri, nitrozatif stres göstergesi olarak nitrit-nitrat (NO2-/NO3-) ve nitrotirozin düzeyleri, peroksinitrit tutucusu olarak ürik asid; ayrıca enflamatuvar belirteçler olarak TNFa, ICAM-1 ve VCAM-1 düzeyleri ölçüldü.McDonald kriterlerine göre Relapsing Remitting MS (RRMS) tanısı alan ve 5-10 günlük yüksek doz (1000mg/gün) metilprednizolon(MP) tedavisi uygulanan 20 hasta ( E/K: 7/13, yaş:31 ± 9,6) ve 15 sağlıklı birey ( E/K: 5/10, yaş:30,2 ± 5,51) çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined malondialdehide (MDA), conjugated diene and 8-isoprostane levels as markers of lipid peroxidation, nitrite-nitrate (NO2-/NO3-) and nitrotyrosine levels as nitrosative stress markers and uric acid as a peroxinitrite scavenger. TNFa, ICAM-1 and VCAM-1 were also analysed as inflammation markers in MS patients and healthy control group.Relapsing and Remitting MS (RRMS) patients (M/F:7/13, age:31 ± 9,6), diagnosed on the basis of Mc Donald?s Diagnostic Criteria, were included in the study. All patients received methylprednisolone (MP) 1000 mg/day for 5-10 days. 15 healthy aged matched individuals ( M/F:5/10, age:30,2 ± 5,51) formed the control group. 15 patients ( M/F:6/9, age:28,33 ± 5,31), without a neurodegenerative disease formed the control group for CSF analysisThere were statistically significant increases in serum 8-isoprostane and conjugated diene levels in MS patients before therapy in comparison to control group.