Sıçanlarda sosyal izolasyonun kimi davranışlar ile canlı ağırlık ve döl verimine etkisi
The effect of social isolation on some behavior and body weight, and reproductive traits in rats
  1. Tez No: 242391
  2. Yazar: NURAY BEŞALTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL KÜÇÜK, PROF. DR. ÖZNUR POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada büyüme çağındaki sıçanları, grup halinde veya tek olarak barındırmanın (sosyal izolasyon) onların sosyal davranışları ve bazı döl verimi özellikleri üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Çalışma materyalini ortalama canlı ağırlığı 28.49 ±0.247 gram olan sütten yeni kesilmiş (20 günlük) 28 dişi ve 16 erkek Wistar albino sıçan oluşturdu. Çalışmanın başlangıcında koşu yolu testi, açık alan testi yapıldı. Sıçanlar bireysel kafeslerde kalmak üzere 8 kafes (4 erkek, 4 dişi) tekli barındırma (sosyal izolasyon) ve üçerli kafeslerde kalmak üzere 12 kafes ( 4x3 erkek, 8x3 dişi) grup halinde barındırılmaya tabi tutuldu. Sıçanlar 60 günlük yaşa kadar standart beslenme ve barınma koşullarında tutuldu. Altmışıncı günde canlı ağırlıkları belirlendikten sonra koşu yolu testi, açık alan testi tekrar uygulandı. Tekli barındırılan sıçanlar bir dişi bir erkek olmak üzere monogamik 4 kafes oluşturuldu. Grup barındırılan sıçanlarda ise iki dişi bir erkek olmak üzere poligamik 12 kafes oluşturuldu. Bakım ve besleme sırasındaki direkt bakı ve video kamera ile izleme, döl verimi özellikleri açısından elde edilen veriler istatistiksel yönden incelendi. Açık alan testi ve koşu yolu testi değerlendirilmesi sonucunda tekli barındırılanlarda çevresini gözetleme süresi ve ayağa kalkma sayısı grup halinde barındırılanlardan daha az bulunması dışında herhangi bir fark izlenmedi. Bununla birlikte yaş ile risk alma kabiliyetinin azaldığı ve bu azalmanın çoğunlukla grup halinde barındırılanlarda ön planda olduğu, sıçanların daha az risk taşıyan bölgeleri tercih ettiği izlendi. Döl verimi açısından monogamik yaşamın poligamik yaşamdan daha iyi olduğu belirlendi. Sonuç olarak sıçanların korku, heyecan ve merak davranışlarının analizinde açık alan testi ve koşu yolu testinin yararlı olduğu ve döl verimi açısından monogamik yetiştirmenin daha uygun olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of breeding as group or individual (social isolation) in cage on social behavior and some reproductive traits of adolescenct rats. Study materials consisted of 28 female sixteen male wistar albino rats on 20 days of age, and 28.49±0.247 grams mean body weight. At the beginning of the study runway and open field tests were employed. The rats were allocated into two groups, as individual- which the rats were kept in individual cage and totally 8 cages ( 4 male, 4 female), and group- which the rats were kept in three cages, totally 12 cages ( 4X3 male, 8X3 female). The rats were kept under the standard breeding and feeding conditions until the 60. day. When their body weight determined at the 60th day, the runway test and open field tests were repeated. Monogamic 4 cages were populated with one male and one female from individual rats. Poligamic 12 gages as one male - two female were constituted from group rats. Direct observation during the care and feeding, and observation by the video camera, reproductive traits' findings were statistically analysed. When the open field and runway test results were evaluated, there were no significant differences between group and individual rats except for peeping time and rearing were less in individual than group. However, taking risk skill is decreased by the aging, and this is especially prominent in group rats, and the rats prefer to place safer. According to reproductive findings, monogamic life is beter than the poligamic. In conclusion, open field and runway test are providing useful data for analysing afraid, excitement and wondering behavior in rats, and monogamic breeding was found superior regarding to the reproductive trait.