Süksinilkolin kullanılan hastalarda postoperatif Kas ağrısını önlemede İV Parasetamol, Lornoksikam ve Piroksikamın karşılaştırılması
The effect comparation of postoperative myalgia İV paracetamol, lornoxicam and piroxicam patients which take succinylcholine.
  1. Tez No: 242406
  2. Yazar: MELİKE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KATI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, İV parasetamolun diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaç olan lornoksikam ve piroksikam'ın süksinilkoline bağlı kas ağrılarının azaltılmasındaki etkinliği ile kreatinin fosfokinaz enzimi ve kan elektrolit değişikleri üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.ASA I-II grubundan 18-55 yaş arası minor cerrahi geçirecek 60 hasta çalışmaya alındı. Olgular rastgele 3 gruba ayrıldı. Etki başlama süreleri dikkate alınarak ameliyat öncesi uygun zamanlarda I. gruba İV parasetamol, II. gruba İV lornoksikam, III. gruba sublingual piroksikam verildi. Tüm gruplarda, postoperatif dönemde analjezik kullanımına 24 saat uygun dozlarda devam edildi.Çalışmaya alınan tüm olgulara aynı anestezi tekniği uygulandı. Olgulardan operasyon öncesi ve süksinilkolin yapıldıktan 5 dakika sonra kan alındı.Postoperatif 6, 24, 48 ve 72. saatlerde hastalar kliniklerinde ziyaret edildi ve kas ağrıları sorgulanarak kaydedildi.Gruplar fasikülasyon şiddeti açısından karşılaştırıldığında I. ve II. gruplar arasında anlamlılık saptanmazken, III. grupta; diğer gruplara göre ileri derecede anlamlı olarak yüksek bulundu. Gruplar VAS değerleri açısından karşılaştırıldığında 6.saatte I. ve II. grup arasında fark yokken III. grupta diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulundu Piroksikam grubundaki olgulara, diğer gruplardan anlamlı derecede fazla ek analjezik ajan verildi.Süksinilkolin verilmeden önceki değerler ile verildikten sonraki değerler karşılaştırıldığında tüm gruplarda potasyum ve kreatinin fosfokinaz değerlerinde artış saptandı. Ancak bu artışlar diğer gruplara göre istatistiksel olarak parasetamol grubunda daha fazlaydı.Süksinilkoline bağlı oluşan postoperetif kas ağrısını önlemede; parasetamol grubunda diğer gruplara göre potasyum ve kreatinin fosfokinaz değerlerinin daha yüksek bulunmasına rağmen, parasetamol ve lornoksikamın benzer analjezik etkinliğinin bulunduğunu, ek analjeziğe gerek kalmadığını ve bu iki ilacın da analjezik etkinliğinin piroksikama göre daha üstün olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacy of intravenous paracetamol with another anti-inflammatory drugs, lornoxicam and piroxicam to reduce the muscle pain caused by succinylcholine and also to compare the effects on blood creatine phosphokinase and electrolyte levels.Sixty ASA I-II patients, aged 18-55 years, undergoing minor surgery were taken in the study and randomly assigned into three groups. With respect to the onset times of drugs, intravenous paracetamol was given to group I, intravenous lornoxicam to group II and sublingual piroxicam to group III before the surgery. Analgesics were continued 24 hours in the postoperative period.Anesthetic techniques were same in all groups. Blood samples were taken from patients before the surgery and five minutes after administration of succinylcholine.The patients were revisited at 6. 24. 48. and 72. hours postoperatively and muscle pain was evaluated and recorded.Fasciculation pain scores were similar in group I and II (p>0.05).