Özofagus ve mide kanserli hastalarda hücresel ve hümoral immünite parametrelerinin değerlendirilmesi
Parameters of cellulary and humoral immunity is evaluated in gastric and oesophagial cancer patients
- Tez No: 242409
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KÜRŞAD TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine Ocak 2007-Haziran 2008 tarihleri arasında çeşitli semptom ve bulgular ile başvuran toplam 40 hasta alındı. Hastaların özofagus(n:20) ve mide(n:20) kanseri tanısı almıştı. Benzer yaş grubunda 20 sağlıklı erişkin kontrol grubu olarak alındı. Hasta ve kontrol grubunda flow sitometri cihazı ile lenfosit alt grup yüzey antijenlerinden total T lenfosit yüzey antijeni(CD3), T helper(Th) yüzey antijeni(CD4), T sitotoksik/supresör(Ts) yüzey antijeni(CD8), B lenfosit yüzey antijeni(CD19), CD4/CD8 oranı ve natural killer hücre (NK cell) (CD3- ve CD16+/56+) oranları çalışıldı.Özofagus kanserli hastaların 15'i kadın(%75), 5'i erkek(%25) olup; kadınların yaş ortalaması 59.27±2.43 yaş(46 ile 74 yaş), erkeklerin ise 58.80±3.58 yaş(51?71 yaş) idi. Mide kanserli hastaların 8'i kadın(%40), 12'si erkek(%60) olup; kadınların yaş ortalaması 66±4.86 yaş(52?83 yaş), erkeklerin ise 62.42±2.61 yaş (46?79 yaş) idi. Kontrol grubunun ise 12'si kadın(%60), 8'i erkek(%40) olup; kadınların yaş ortalaması 54.42±2.97 yaş(43-78 yaş), erkeklerin ise yaş ortalaması 56.63±3.84 yaş(40 ile 68 yaş) idi. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet yönünden istatiksel olarak fark bulunmadı(p>0.05).Özofagus kanserli hastalarda CD4, CD4/CD8 ve NK hücrelerinin oranı kontrol grubundan anlamlı olarak farklı olmayıp(p>0.05); CD3, CD8 ve CD19 oranı kontrol grubundan anlamlı olarak farklı bulundu( sırasıyla p;0.012, p;0.003 ve p;0,031). Mide kanserli hastalarda CD3, CD4, CD8 ve CD4/CD8 oranı kontrol grubundan anlamlı olarak farklı olmayıp(p>0.05), CD19 ve NK hücrelerinin oranı kontrol grubundan anlamlı olarak farklı bulundu( sırasıyla p:0.031 ve p:0.001).Sonuç olarak çalışmamızda; özofagus ve mide kanserli hastalarda kontrol grubuna göre hücresel immünitenin bazı parametrelerinin artmış olduğu; hümoral immünite parametrelerinin ise her iki CA grubunda azalmış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study included 40 patients who were admitted with any symptoms and sign to the Department of Internal Medicine at Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine between Jenuary 2007 and June 2008. The patients were diagnosed with gastric(n:20) and oesophageal(n:20) cancer. Twenty age matched healty adults were included as a control groups. We measured in study and control groups; total T lymphocyte surface antigen(CD3), T helper surface antigen(CD4), T cytotoxic/suppressor surface antigen(CD8), B lymphocyte surface antigen (CD19), CD4/CD8 ratio and the ratio of natural killer cell(CD3- and CD16+/56+) by flow cytometer device.The patients with oesophagial cancer were included 15(%75) women and 5(%25) men, mean ages in women patients 59.27±2.43 years(46?74 years), mean ages in men patients 58.80±3.58 years(51?71 years). The patients with gastric cancer were included 8(%40) women and 12(%60) men, mean ages in women patients 66±4.86 years(52?83 years), mean ages in men patients 62.42±2.61 years(46?79 years). Control group were included 8(%40) men and 12(%60) women, mean ages in women patients 54.42±2.97 years(43?78 years), mean ages in men patients 56.63±3.84 years(40?68 years). Any different were found for gender and age between the groups(p>0.05).In the oesophagial cancer groups there was not a statistically significant difference for CD4, CD4/CD8 and NK cell ratio between the study and control groups(p>0.05). However, we found a significant difference for CD3, CD8 and CD19 ratio between the groups (p;0.012, p;0.003 and p;0,031 respectively). In the gastric cancer groups there was not a statistically significant difference for CD3, CD4, CD8 and CD4/CD8 ratio between the study and control groups(p>0.05). However, we found a significant difference for CD19 and NK cell ratio between the groups (p;0.031 and p;0,001 respectively).Our study show that, some parameters of cellulary immunity were increased in patients with oesophagial and gastric cancer. However, parameters of humoral immunity were decreased in these patients.