Kanın depo edilmesi süresince eritrositlerin oksidasyona duyarlılığı: Melatonin ve propofolün etkisi
The susceptibility of autoxidation of erythrocytes during storage of blood: Effects of melatonin and propofol.
- Tez No: 242444
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Depo kanlarında zamana bağlı olarak birtakım değisiklikler olduğu ve kan transfüzyonundan sonra eritrositlerin yasam sürelerinin kısaldığı bilinmektedir. Bu çalısmada kan torbalarına alınan kanlardaki eritrositlerde zamana bağlı olarak lipid peroksidasyonu ve antioksidan kapasitedeki değisiklikler, ayrıca melatonin ve propofol'ün bu parametrelere etkilerinin arastırılması amaçlandı. Bu amaçla sağlıklı 10 donörden CPD'li torbalara kan alındı ve her kan üç farklı pediatrik torbaya esit olarak bölündü. Birinci grup kanlar, kontrol grubu olarak incelendi. ?kinci grup kanlara 500 pq/ml melatonin, üçüncü grup kanlara 50 ?g/ml propofol ilave edildi. Kanlar çalısma süresi boyunca +4 0C' de bekletildi. 0, 7, 14, 21 ve 28. günlerde kan torbalarından alınan numunelerde eritrosit MDA, glutatyon, SOD, katalaz ve GSH-Px ölçümleri gerçeklestirildi. Ayrıca eritrositlerin in vitro oksidasyona duyarlılıkları test edildi.
Özet (Çeviri)
Donated blood undergoes some changes during the storage that shortens the life-spans of erythrocytes after transfusion. We investigated the changes in lipid peroxidation and antioxidant capacity of erythrocytes in stored bloods by time. We also tested the effects of added melatonin and propofol on these parameters. Blood samples from 10 healthy donors were taken into three CPD-containing pediatric blood bags each. One of the bags used as the control, others were added with either melatonin 500 pg/ml or propofol 50 mg/ml. The bloods were stored at + 40C during the study. The samples were taken at the beginning and days 0th, 7th, 14th, 21th, 28th to study erythrocyte malondialdehyde (MDA), glutathione, superoxide dismutase (SOD), catalase and glutathione peroxidase (GSH-Px) levels. Erythrocytes were also tested for their sensitivity to oxidation in vitro.