Ankara ili büyükşehir belediyesine bağlı üç ilçe belediye temizlik işçilerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından durum saptama araştırması
- Tez No: 38029
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tezin Konusu : Ankara İli Büyükşehir Belediyesine Bağlı Üç İlçe Belediye Temizlik İşçilerinde, îşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Açısından Durum Saptama Araştırması. Öğrencinin Adı Soyadı: Füsun TORUN Tez Danışmanının Adı Soyadı: Doç. Dr. Remzi AYGÜN Anabilim Dalı :Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi. Yılı : 1994 Statüsü : Yüksek Lisans Tezi. ÖZET Bu çalışma gittikçe güncelleşen bir sorun haline gelen çöp ve çöple birinci derecede ilgili temizlik işçilerinin genel olarak sağlık; özel olarak da iş sağlığının korunması ve uygun düzeye getirilmesi için gerekli görülen durum değerlendirilmelerine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada temizlik işçilerinde iş kazalarına sebep olabile cek faktörler, iş güvenliği bilgi düzeylere ile sağlık problemleri ele alınmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şanlardır: Eğitim seviyeleri ilkokul düzeyindedir. İşçiler koruyucu gereç verildiğinde kullanma eğilimindedirler. Bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısı ortalama beş kişidir. Temizlik işçilerinin periyodik muayeneleri düzenli yapılmamak tadır. İşçilerde, iş yaparken başka bir araemn kendilerine çarpmaları sonucu oluşan iş kazalarına rastlanılmaktadır. Meslek hastalığı hakkında yeterli bilgileri yoktur. Hastalıklarında öncelikle S.S.K polikliniğini kullanmaktadır- lar. İşçilerin koruyucu kullanmaları ile sağlık sorunları arasında bir ilişki bulunamamıştır. İşçiler başka bir iş bulamadıklarından dolayı işlerinden mem nun olduklarını söylemektedirler. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda hiçbir eğitim, kurs, konferans verilmemiş olup, sendikanın sağlık durumlarıyla ilgilenmediği sonucuna varılmış ve bu soranların çözümü ile ilgili öneriler belirtil miştir.
Özet (Çeviri)
Tezin Konusu :Ankara İli BUyükşehir Belediyesine Bağlı üç İlçe Belediye Temizlik İşçilerinde, İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Açısından Durum Saptama Araştırması Öğrencinin Adı Soyadı : Füsun TORUN Tez Danışmanının Adı Soyadı : Doç. Dr. Remzi AYGÜN Anabil im Dalı :Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kazaların Demografisi Ve Epidemiyolojisi Yılı Statüsü :1994 : Yüksek Lisans Tezi SUMMARY This study has been prepared in order to son tribute to the necassary supervision of the healthcare in general; workplace safety, protection and (bringing them to anacceptable level) in particular of the waste-related workers workplace safety knowledge levels; and their healt problems had been investigated. Main findings of the are as follow; -Workees are primary school educated,. -Workers tend to use safety protections when are given, -Workers are not subject to periodical medical axamination, -Workers accidents are mainly due to hits by vehicles passing by -Workers have no enough information about professional hazards, -Workers go to the SSK (workers main healt and other insurance institution) clinics primarily, -No relation between use of safety protection and healt problems had been found, -Workers tell satisfaction about their job (probably for they wouldn ' t find another one ), -Workers have been given no aducation seminar, course or anythhing similar, -Trade unions have to interest in workers healt situation and protective measures.