Dolu zararına uğramış bağlarda yapılan gerekli budama önlemleri ve başarı derecesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 24250
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
- 59 - ÖZET Bu araştırmada 20.5.1991 tarihinde dolu zararına uğramış başlarda yapılan iyileştirme budamalarının etkisi incelenmiş tir. Denemeye değişik oranlarda (% 100, % 90, % 70) zarar görmüş 3 bag alınmıştır. Bunlara kısa ve orta budama uygulanmış, bir uygulamada ise hiçbirşey yapılmamıştır. Bulgulara göre kısa budanmışlarda uyanma ve yeni sürgün gelişimi asmanın gövdeye yakın kısımlarında olarak, bu durum budamada terbiyenin korunmasına yardımcı olmuş ve en yüksek oranda sağlıklı çubuk bırakılabilmiştir. Bununla beraber, çubuk kalitesi, % 100 zarar gören bağda olumlu şekilde etkilenmiş, % 90 zarar gören bağda kalite önemli derecede etkilenmemiş, % 70 zarar gören bağda ise budamanın aleyhinde önemli etki göstermiştir. Toplam çubuk ağırlığı kısa budama sonucu önemli derecede azalmıştır. Bulgular dolunun meydana geldiği mevsim ve bu sıradaki karbonhidrat birikimleri dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 60 - SUMMARY In this research, the curative effects of pruning practiced in vineyards damaged from hail on May 20, 1991 were investigated. Three vineyards damaged from hail at different levels (100 %, 90 % and 70 %) were included in the trail. The vines were pruned severely and at intermediate levels. In control parcels no pruning was aplied. According to the results in severely pruned vines new shoot growth started from the parts closer to the main stem. Such a result, provided to maintain the original trellis system and to obtain the highest amount of healty canes. Severe pruning effected the cane quality, on the other hand positively in the vineyard which was 100 % hail damaged. No significant effects were observed in the 90 % damaged vineyard. In the least damaged (70 %) vineyard, the effect of severe pruning was negative. The total cane weight was decreased significantly by severe pruning. The data obtained is discussed in respect to the time of hail damage and the present carbonhydrate status of the vi nes.