Sarılop incir çeşidinde bazı kuru meyve nitelikleri ile aflatoksin ilişkisi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 24249
  2. Yazar: NİMET GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
- 109 - ÖZET Son yi 1larda kuru incir yetiştiriciliğinde ortaya çıkan en önemli sorun aflatoksin sorunudur. Sorunun çözümüne yardımcı olabilecek veriler elde edebilme amacıyla, bölgenin standart kurutmalık çeşidi olan Sarılop meyveleri materyal olarak seçilmiş ve TS 541“ Kuru İncir ”standardımdaki kalite kirterleri dikkate alınarak, ele alınan özellikler ile afla toksin ilişkisi istatistik! düzeyde araştırılmıştır. Bölgenin genel durumunu belirleyebilmek için, Küçük Menderes Havzasın da ödemiş ilçesinin Birgi - İrimagzı yöresinde komşu 7 bahçe den Büyük ve Küçük Menderes Havzasının 8 farklı yöresinden ve Tariş'e teslim edilen 1989 yılı kuru incir meyvelerinden örnekler hazırlanarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Birkaç bölüm halinde 1990 - 1991 yılları arasında yürütülen araştırma da, kuru meyvelerin irilik, renk, sertlik, böcek hasarı, şekerlenme, çatlama, güneş yanıklığı gibi kuru meyve özellikleri irdelenmiş, UV lamba alında parlak yeşilimsi sarı floresans (BGYF) özellikleri incelenmiştir. Farklı BGYF gösteren kuru incirlerden hazırlanan dört ayrı grubun örneklerinde ise af latoksin analizi yapılarak elde edilen veriler istatistiki analize tabi tutulmuştur.Tar iş Merkez Depolarında, farklı boy gruplarından alınan örneklerde araştırmaya devam edilerek, aflatoksin analizinde örnek alma sorununa yardımcı olunmaya çalışılmıştır. İncelenen her üç grubun örneklerinde (farklı bahçeler, farklı yöreler ve Tariş) meyve iriliğinin düşük olduğu saptanmıştır. Her üç grubun ayrı ayrı ortalama değerlerine göre- 110 - ise örneklerin TS 541' e göre 1. sınıfa girdikleri ve 7 ile 8 boy grubu arasında değişim gösterdikleri bulunmuştur. Meyve renginin bölgenin tüm örneklerinde orta koyuluktan çok koyuya doğru değiştiği ancak aynı yörenin farklı bahçelerinden alınan örneklerin meyve renginin farklı yöreler ve Tariş örneklerine göre daha açık renkli olduğu belirlenmiştir. Farklı yörelerin ve Tariş örneklerinin meyve sertliği çok serte yakın olmakla beraber, aynı yörenin farklı bahçelerinden alınan örneklerde meyve sertliğinin daha az olduğu ve yumuşak meyvelere sahip olduğu belirlenmiştir. Böcek hasarının ise incelenen tüm örneklerde çok düşük oranlarda olduğu saptanmıştır. Şekerlenmenin farklı yörelerin örneklerinde Tariş örneklerine göre daha yoğun olduğu ancak tüm örneklerin orta ile çok şekerli arasında değiştiği belirlenmiştir. Çatlak meyvelerin oranın ise en yüksek saptandığı grup, farklı yörelerin örnekleri olmuştur. En az çatlak meyve oranı ise Tariş örnekle rinde elde edilmiştir. Güneş yanıklı meyve oranı ise en yük sek farklı yörelerin örneklerinde saptanmıştır. Bu grubu Tariş örnekleri izlemiştir. Farklı bahçelerden alınan örnekler de ise diğerlerine göre güneş yanıklı meyve oranı daha düşük bulunmuştur. UV lamba altında örneklerin farklı kısımlarında BGYF özel İlklerinin incelenmesinden ise floresanslı meyve oranının en yüksek Tariş örneklerinde, en düşük ise farklı yörelerin örneklerinde olduğu saptanmış tır. Ancak Tariş örneklerinde“ Aflatoksinli ”olarak nitelenen grup dahil edilmediğinde en az BGYF'li meyve oranının Tariş örneklerinde olduğu gözlen-- Ill - mistir. Floresans saptanan örnekler içersinde floresansın dış yüzeyde başlayıp içe doğru yayıldığı meyvelerin oranının en yüksek olup, bunu sadece içinde floresans verenlerin izlediği ve meyvenin sadece dışında floresans verenlerin ise dikerle rine göre daha düşük paya sahip olduğu belirlenmiştir. Sürme li (A.niger) meyve oranları tüm örneklerde yüksek olmakla beraber aynı yörenin farklı bahçelerinden alınan örneklerde diğerlerinden daha düşük saptanmıştır. İncelenen örneklerde meyve rengi koyulaştıkça, BGYF'li meyve oranının arttığı belirlenmiştir. Çatlama ile BGYF ara sındaki zıt ilişkiye bağlı olarak çok çatlak meyve oranı arttıkça BGYF'li meyve oranının azaldığı, ayrıca çatlak olmayan sağlam meyve oranı arttıkça BGYF'nin meyvenin dış yüzeyinde boyun kısmında bulunma oranının da arttığı bulunmuştur. Aşırı güneş yanıklı meyve oranı arttıkça BGYF'li meyve oranı ve floresansm meyvenin dış yüzeyinde göz ve orta kısımda bulunma oranı ile floresansın yoğunluğu da azalmıştır. Şekerlenme ile BGYF arasında ise pozitif bir ilişki bulunmuş ayrıca flore sansın meyvenin dış yüzeyinde boyun kısmında bulunma oranının da şekerlenmeye paralel olarak arttığı saptanmıştır. Meyvede böcek hasarı arttıkça BGYF'nin meyvenin dış yüzeyinde göz kısmında bulunma oranının ve floresansın yoğunluğunun da art tığı belirlenmiştir. Yapılan kantitatif aflatoksin analizlerinde ise farklı BGYF özelliğindeki grupların sadece aflatoksin Bı ve toplam aflatoksin değerleri arasında istatistik! açıdan önemli farklılık bulunmuştur. En yüksek aflatoksin Bı ve toplam afla-- 112 - toksin değeri ise meyve içi yoğun floresanslı olan örneklerde saptanmıştır. Aflatoksin analizinde 20 kg.'lık örnekten alınacak olan 2.5 kg.'lık alt örneğin ise tüm partinin floresanslı meyve oranını en iyi yansıtabilen örnek ağırlığı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 113- SUHHART At present, the most important problem in Turkish dried fig exportation is the presence of aflatoxins. This study was performed on Sari lop fruits, the standard fig variety for drying, in order to obtain data towards the solution of the problem by determining the correlations between the fluorescent figs contaminated with aflatoxins and various quality criteria stated in the Turkish Dried Fig Standart (TS 541). To draw a general portrait of the region, samples from 7 neighboring fig orchards, from 8 different parts of the region and from the four lots of 1989 crop purchased by TARÎŞ (The Union of Sales Cooperatives) were taken and examined. The study was carried out in 1990 and 1991 and comprised of independent parts. The dried fig quality of the samples were evaluated in terms of size, color texture and ratios of defects as insect damage, sugaring cracked and sun-scalded fruits. The number of fruits showing bright greenish yellow fluorescence (BGYF) was determined under Long wave UV light. In four groups of samples clascified according to the properties of their fluorescence individual fruits were quantitatively analyzed for their aflatoxin contents. In order to find a solution to the sampling problem, various sized sub-samples were prepared from figs of different size groups. The fruit sizes in all of the samples were found to be smaller than the averages given for Sarilop variety by other authors. The investigated samples were notified as 1 jt class- 114- according to their fruit size, and the size classes ranged between 7 and 8 (TS 541). The fruit color was determined as medium ranging up to dark. The samples taken from the neighboring orchards were lighter in color if compared with the samples taken from TARÎS and with the samples representing the region. The Latter two samples were similar in terms of their fruit firmness. Samples representing the region had softer fruits. In all of the sample groups, the ratio of insect damaged fruits were quite low, showing that the pest problem is of minor importance in the general sense. Sugaring was denser in the samples taken from various parts of the region compared to TARÎŞ samples. On the average, the sugaring on the fruits were qualified as medium and dense. The highest percentage of cracked fruits were found in the samples collected from the region where as the lowest was determined in TARÎŞ samples. The ratio of sun-scalded fruits showed a variation similar to that of the cracked ratio. The percentage of sunscalded fruits was the lowest in samples taken from the orchards in the same vicinity. The ratio of fruits showing bright greenish yellow fluorescence under, UV was the highest in TARÎS samples, Whears, the lowest in the group representing the whole region If the group comprising of fruits removed from the lot because of being highly fluorescent and named as“with aflatoxin ”is omitted from TARlg groups, their average ratio of BGYF decreased and Tar iş samples ranked as the least contaminated. In most of the fluorescent fruits, fluoresence115- was on the outer surface of the fruit but continued towards the inside. Fruits with only internal fluorescence were in the second place and fruits showing fluorescence only on the outer surface ranked the third, in the decreasing order. The percentage of smut (A.niger) was quite high in all of the three groups of samples. The lowest ratio of smut was observed in the samples taken from the orchards. In the investigated samples, the ratio of BGYF fruits in creased as the average color of the sample darkened. A negative correlation was found between the ratio of BGYF and cracked fruits. As the severely cracked fruits in creased in number the ratio of BGYF fruits decreased. Similarly, as the ratio of intact and sound fruits increased, the percentage of fruits having fluorescence on the outer surface to wards the neck increased. The ratio of BGYF fruits decreased as the percentage of severely sunscalded fruits increased in the sample. The ratio of fluorescence at the eye or at the side as well as the intensity of the fluorescence showed a negative correlation with sunscald. Sugaring, on the other hand was found to be positively correlated with the BGYF ratio. Thus, the ratio of BGYF at the neck increased as sugaring increased. The insect damage was positively correlated with the incidence of BGYF at tha ostiole and the indensitiy of fluorescence. According to the quantitative analyses of af latoxins, the groups showing various BGYF properties were found to be significantly different in respect to aflatoxin Bi and total- 116- aflatoxins contents. The highest values for aflatoxin Bi and total aflatoxins were determined in the group showing fluorescence within the fruit, around the internal cavity. In the sampling trial subsamples of 2.5 kgs derived from a sample of 20 kg were accepted to represent a lot the best, in terms of BGYF ratio.