Sağlık ile ilgili programlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri
The state and trait anxiety levels of unuverity students studying health-related education program
- Tez No: 242507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada sağlık ile ilgili programlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 2007-2008 Eğitim-öğretim yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Atatürk SYO ve Halil Bayraktar SHMYO'da öğrenim görmekte olan 372 son sınıf öğrencisi alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Spielberger ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Öner ile Lecompte tarafından Türkçe'ye uyarlanan Durumluk ve Sürekli kaygı anketi ile kaygı düzeyini etkileyebileceği düşünülen ve 24 sorudan oluşan bir kişisel bilgi anketi kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS programına girilmiştir. Verilerin analizinde Pearson ki-kare, paired t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır.Araştırma kapsamındaki öğrencilerin %58.3'ü üniversiteye girmeden önce hiç danışmanlık hizmeti almamıştır, %70.7'si öğrenim görmekte olduğu bölümü ilerde iş bulma imkanının fazla olması açısından isteyerek tercih etmiştir. Öğrencilerin %50.3'ü şuan başka bir bölümde öğrenim görmek istemektedir ve %50.0'ında ilerde işsiz kalma korkusu vardır.Araştırmaya alınan öğrencilerin durumluk kaygı puan ortalaması 38.5±10.5, sürekli kaygı puan ortalaması ise 43.1±8.5 bulunmuştur. Tıp Fakültesi öğrencilerinin durumluk kaygı düzeyleri diğer okullardakilere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, university students studying in programs related to health of state and trait level of anxiety was aimed to determine in terms of several variables.Study in the academic year 2007-2008 education of Erciyes University, Medical Faculty, Atatürk high school health and who are Halil Bayraktar Occupational health services for high school were 372 students last year. Study as a means of data collection, Spielberger and colleagues developed by and with the Lecompte Öner adapted into Turkish by the State and trait anxiety of by the survey may affect the level of anxiety and 24 questions were considered consisting of a personal information questionnaire was used. The data obtained was entered in the SPSS program on computer. Pearson chi-square analysis of data, paired t-test and one-way ANOVA was used.The survey %58.3 of the students before entering the university has not received any counseling services,% 70.7 study is part of the future be more in terms of employment opportunities has chosen willingly. %50.3 of the students want to study in another part of now, and %50.0 is the fear of future unemployment.Research of the students who received state of anxiety mean score 38.5 ± 10.5, trait of anxiety mean score was 43.1 ± 8.5. Students of the medical faculty of the state anxiety levels are higher than other schools.