Altı - on dört yaş grubu çocukların süt tüketim durumu
Milk consumption of six to fourteen year old children
- Tez No: 242509
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tanımlayıcı?kesitsel olarak planlanan bu çalışma; 2009 yılı Şubat?Haziran döneminde Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yer alan devlet ilköğretim okullarında öğrenim gören 6?14 yaş grubunda bulunan 297 öğrencinin süt tüketim durumlarını belirlemek üzere yürütülmüştür. Öğrenciler süt tüketim durumlarına göre gruplandırılmış, her gün 2 su bardağı ve üzerinde süt tüketenler yeterli, hiç süt tüketmeyen, haftada birkaç su bardağı ve her gün 1 su bardağı süt tüketenler ise yetersiz süt tüketen grup olarak değerlendirilmiştir. Öğrencilere ait demografik bilgiler yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından kaydedilmiş, ayrıca vücut ağırlığı, boy uzunluğu ölçülmüş ve beden kitle indeksi (kg/m2) (BKİ) değerleri hesaplanmıştır. Çalışmaya alınan 297 öğrencinin yaşları 10.21±0.14 yıl olup, %47.1'i kız, %52.9'u erkektir. Öğrencilerin %30.0'unun yeterli miktarda, %70.0'inin ise yetersiz tükettiği belirlenmiştir. Öğrencilerin %5.1'inin (n=15) ise hiç süt tüketmediği saptanmıştır. Annenin ve babanın eğitim durumu açısından yeterli süt tüketen ve yetersiz süt tüketen gruptaki öğrenciler arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (sırasıyla; ? 2=0.457, p>0.05 ve ? 2=0.220, p>0.05). Yeterli ve yetersiz süt tüketme durumu ile öğrencilerin BKİ'ne göre zayıf, normal, hafif şişman ve şişman olma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir ( ? 2=4.269, p>0.05). Ayrıca öğrencilerin boy uzunluğu ile yeterli ve yetersiz süt tüketimi arasında da anlamlı bir ilişki saptanmamıştır ( ? 2=0.097, p>0.05).
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted in a governmental elementary school in Ayvalık, Balıkesir between February ? June 2009 in order to determine the milk consumption of 297 six to fourteen year old students. Students were grouped according to their millk consumption and were divided into two groups who consume adequate (consuming 2 and more glasses of milk a day) or inadequate (non milk drinkers, consuming 1 glass of milk a day or in a week) milk. Demographic data of the students were collected by a questionary via face-to-face interview and body weight, height werw measured and body mass index (kg/m2) (BMI) was conducted. Mean age of the students was 10.21±0.14 years and 47.1% were female, 52.9% were male. Only 5.1% (n=15) of the students never consumed milk while 30.0% consumed adequately and 70.0% consumed inadequately. There was not a significant difference between the groups in terms maternal and paternal education level ( ? 2=0.457, p>0.05 and ? 2=0.220, p>0.05, respectively). There was not a significant difference between milk consumption and nutritional status according to BMI of the students ( ? 2=4.269, p>0.05) besides an non-significant difference between height and milk consumption ( ? 2=0.097, p>0.05).